Historia zabójstw honorowych

Maha
urodzony: 1979
Oblany benzyną i podpalony: 13 czerwca 1997 r.
Miejsce zamieszkania: Dormagen/Neuss
Pochodzenie: Liban
Dzieci: brak w chwili popełnienia zbrodni
Sprawca: jej ojciec Kassem (43 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Rodzina Maha przyjechała do Niemiec z Libanu w 1985 roku. Później jej matka mieszka z czwórką (lub większą liczbą) dzieci w Dormagen. Ojciec mieszka oddzielnie w Neuss. Ale często przyjeżdża. Jest agresywny w stosunku do dzieci. Podczas kłótni łamie żonie rękę. Traci pracę jako kierowca ciężarówki za jazdę po pijanemu.

Podczas wizyty 13 czerwca 1997 roku Kassem dowiaduje się, że jego córka Maha ma starszego o 8 lat irackiego kurdyjskiego chłopaka o imieniu Ali. On się z tym nie zgadza. W sąsiednim pokoju miesza wysoce łatwopalną mieszaninę benzyny z terpentyną. Oblewa nią córkę i podpala.

Maha wybiega na zewnątrz i tarza się po mokrym trawniku. Sąsiad przyjeżdża z kocem i gasi płomienie. 18-latka zostaje przewieziona helikopterem ratunkowym do specjalnej kliniki w Kolonii. Ponad połowa jej skóry jest poparzona, przeszła ponad 20 operacji, przez 10 tygodni jest w śpiączce, w lewej ręce nie ma palców. Jej twarz również pozostaje oszpecona.

Ojciec ucieka, ale kilka godzin później zostaje aresztowany. Za swoją zbrodnię zostaje w 1998 roku skazany przez Sąd Krajowy w Düsseldorfie na dożywocie. Jeszcze na korytarzach sądu oskarża Maha o splamienie honoru rodziny. Jeśli kiedykolwiek wyjdzie na wolność, to prawdopodobnie zostanie deportowany. Ale Maha i jej rodzina wciąż są zagrożeni przez klan ojca.

Maha, mimo odniesionych obrażeń, zdobywa wykształcenie urzędnika przemysłowego i w 2002 r. wychodzi za mąż w Dormagen za swojego ukochanego z dzieciństwa Kalle Schaafa, pracownika ochrony. Mają dwie córki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .