Historia zabójstw honorowych

Leyla
ur. 1975
zamordowany: 8/9 lutego 1993
Miejsce zamieszkania: Albbruck / Waldshut (Badenia-Wirtembergia)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci:
Sprawca: jej ojciec Sami (52 lata w chwili popełnienia zbrodni)
Leyla urodziła się w Niemczech i w wieku 14 lat zaręczyła się z Turkiem w Turcji, którego nie zna. Ucieka, ale zostaje sprowadzona z powrotem przez policję. Następnie w 1991 roku zostaje wydana za mąż przez swoją rodzinę.

W wieku 17 lat Leyla chce rozwodu, ale nagle znika. Kilkakrotnie wzywana jest Agencja Opieki nad Młodzieżą. Personel Urzędu ds. Młodzieży wycofuje się jednak, uznając, że nie można uniknąć powrotu niepełnoletniej Leyli do rodziców. W nocy 9 lutego 1993 roku ojciec zabija swoją córkę i rozczłonkowuje ją. Tors zakopuje w lesie. Pozostałe części ciała wyrzuca razem ze śmieciami. Tydzień później rodzice Leyli wyjeżdżają z pięciorgiem dzieci do Turcji. Trójka pozostałego starszego rodzeństwa opuściła już dom i prawdopodobnie pozostaje w Niemczech.

Dnia 9 marca 1993 roku policja znajduje jej ciało. Rodzice Leyli zostają aresztowani następnego dnia w Antakya, w południowo-wschodniej Turcji. Ojciec przyznaje się do winy. Otrzymuje za to wyrok 1 roku i 6 miesięcy tureckiego więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .