Historia zabójstw honorowych

Kevser Kurt
Urodzony: 1963
zamordowany: 9 sierpnia 1992 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 1 syn (12 lat w chwili popełnienia zbrodni), 1 dziewczynka (9 lat)
Sprawca: Do tej pory nie odbył się żaden proces. Ówczesny mąż został przesłuchany, ale nie było wobec niego mocnych podejrzeń.
W marcu 2007 roku Riza Kurt, Turek, był przez kilka godzin przesłuchiwany przez berlińską policję. Zgłosił on zaginięcie swojej żony Kevser w sierpniu 1992 roku (a więc 15 lat temu). Wydział zabójstw wszczął śledztwo, ale nie znalazł nawet ciała. Dopiero w maju 2006 roku w parku Monbijou w Berlinie ciało wypłynęło na powierzchnię. Mimo rozkładu udowodniono nienaturalną śmierć poprzez "gwałtowne uderzenie w szyję". 29-letnia wówczas kobieta została uduszona na śmierć.

W wieku 14 lat Kevser wyszła za mąż, w wieku 17 lat urodziła pierwsze dziecko, w wieku 20 lat drugie. Podobno Kevser schroniła się już z dziećmi w schronisku dla kobiet.

Później wróciła ze względu na swoje dzieci. W chwili popełnienia przestępstwa rozwód był już złożony. Ciało Kevser zostanie pochowane w Turcji w marcu 2007 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .