Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Vanessa
Urodzona: 1992
Próba zabójstwa: 10 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Bonn
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Liban
Sprawca: Liban
Dzieci: brak
Sprawcy: Alan M., Mohammad H. (w chwili popełnienia przestępstwa 17 lat i 18 lat)
Pod pretekstem, że ma dla niej niespodziankę, Alan zwabia swoją byłą dziewczynę Vanessę do punktu widokowego w lesie. Ponieważ ona spadła do innego chłopaka (lub po prostu nie jest pewien jej uczuć), Alan sygnałów dwóch zamaskowanych popleczników. Powalają Vanessę na ziemię, a Alan dusi ją, aż straci przytomność. Następnie spycha ją w dół stromego zbocza, 20 stóp w głąb. Przeżywa tylko dzięki szczęściu, bo krzaki przerywają jej upadek.

Alan chodzi do szkoły średniej w Bad Godesberg, jego wspólnik Mohammad do Akademii Króla Fahda. Tożsamość trzeciego sprawcy nie została ustalona. Charakterystyczne i typowe dla zabójstwa honorowego: kiedy sąd odwiedza miejsce zbrodni z podejrzanym, aby uzyskać obraz zbrodni, Alan zaprasza przyjaciół i znajomych. Przypuszczalnie są tam, aby zobaczyć, jak bronił swojego honoru.

Wydział dla nieletnich Sądu Rejonowego w Bonn skazuje Alana w lutym 2009 roku za usiłowanie nieumyślnego spowodowania śmierci i napaść na tle rasowym na karę dla nieletnich w wymiarze 4 lat i 9 miesięcy. Jego pomocnik otrzymuje wyrok półtora roku w zawieszeniu. W wyroku stwierdzono, że wiele wskazuje na to, że zbrodnia była od początku zaplanowana. Prokuratura żąda skazania za usiłowanie zabójstwa, odwołuje się, ale wycofuje wniosek. W sierpniu 2009 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzuca apelację obrony.

Dziennik w Bonn podaje jako sprawców nazwiska Farid i Tamer. Zostały one jednak zmienione.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na www.express.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , .