Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sonoor
urodzony: 1991
prawie pobity i skopany na śmierć: 15 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Trewir
Pochodzenie: Irak
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat, Abbas A., w chwili popełnienia zbrodni 21 lat, w Niemczech od 12 lat, paszport niemiecki
Rodzina Sonoor od 15 lat mieszka w Niemczech, ale zasady wychowania obowiązujące w irackiej wiosce pozostają w mocy. Przynajmniej ojciec i brat znęcają się nad dziewczynką. Dlatego w kwietniu 2008 roku trafia ona do schroniska dla kobiet i dziewcząt.

Ten zatrzymuje jej starszego brata Abbasa jako obrazę honoru rodziny i w maju bije Sonoor.

W rezultacie, lokalny sąd wydaje nakaz, że nie jest już dozwolone w pobliżu niej (informacja ta różni się w zasięgu).

Jednakże Sonoor potrzebuje podpisu rodziców, aby ubiegać się o BAFöG. Aby się zabezpieczyć, zabiera ze sobą opiekuna z urzędu ds. młodzieży. Matka odmawia jednak złożenia podpisu.

Kiedy Sonoor wraca na ulicę, napada na nią jej 21-letni brat. Uderza ją kilka razy płytką chodnikową w tył głowy. Kiedy leży na ziemi, on nie przestaje jej kopać. "Całkowicie poza kontrolą", jak to później określi prokurator. Dopiero strażnik, przechodzień, a później matka są w stanie go uspokoić i przekazać w ręce policji.

Sonoor zostaje przewieziona do szpitala nieprzytomna, z poważnymi obrażeniami czaszki i twarzy. Jej strażnik jest również poważnie ranny. Sprawca został zatrzymany w areszcie. Rodzice zostali pozbawieni opieki nad dzieckiem.

W grudniu 2008 roku rozpoczyna się proces. Sprawca twierdzi, że jego zamiarem nie było skrzywdzenie siostry. Chciał jej tylko dać nauczkę. Podobno znów się pogodzili.

Niestety nierzadko zdarza się, że ofiary usiłowania zabójstwa honorowego bronią potem sprawców przed sądem. Honor klanu jest uważany za ważniejszy niż niemieckie prawo. 25 lutego 2009 roku Abbas został skazany przez Sąd Okręgowy w Trewirze na cztery i pół roku więzienia za spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała. Podczas ogłoszenia wyroku śmieje się z tego, że został skazany.

Sonoor nie jest prawdziwym imieniem iracko-niemieckiej kobiety.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .