Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hacihan
Urodzony: 1962
Prawie zabity: 15 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 synów (21, 22 lata) i 7-letnia córka
Sprawca: jej mąż Recai H., lat 45, mieszkający oddzielnie
W pewnym momencie 25-letniego małżeństwa Recai uzależnia się od narkotyków. Będąc i tak bezrobotnym, wraca do Turcji, ale potem wraca do Monachium, pije i terroryzuje żonę.

W marcu 2008 roku dochodzi do sytuacji, w której Recai nie ma już wstępu do domu rodzinnego. Recai zamieszkuje w schronisku dla mężczyzn i stamtąd planuje swoją zemstę.

15 lipca 2008 roku czeka w centrum Monachium na swoją żonę, która odbiera ze szkoły ich małą córeczkę. Najpierw całuje dziewczynkę.

Następnie uderza Hacihan w głowę butelką. Ona upada. Recai jednak nie puszcza jej, lecz dalej - gdy leży już zakrwawiona na ziemi - uderza ją rozbitą butelką w głowę i szyję.

Dwóch przechodniów jest w stanie go odciągnąć i przytrzymać na ziemi. Recai krzyczy: "Mam nadzieję, że ona nie żyje, mam nadzieję, że trafiłem w nerw". Może i jest pijany, ale wie, co robi. Jest całkiem możliwe, że pił, bo miał nadzieję, że to dostanie mu lżejszy wyrok. Później bez oporu pozwala się aresztować policji.

W dniu 15 maja 2009 roku Recai został skazany przez Sąd Rejonowy w Monachium na 12 lat więzienia i przyjęcie do kliniki odwykowej za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .