Historia zabójstw honorowych

Hacihan
Urodzony: 1962
Prawie zabity: 15 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 synów (21, 22 lata) i 7-letnia córka
Sprawca: jej mąż Recai H., lat 45, mieszkający oddzielnie
W pewnym momencie 25-letniego małżeństwa Recai uzależnia się od narkotyków. Będąc i tak bezrobotnym, wraca do Turcji, ale potem wraca do Monachium, pije i terroryzuje żonę.

W marcu 2008 roku dochodzi do sytuacji, w której Recai nie ma już wstępu do domu rodzinnego. Recai zamieszkuje w schronisku dla mężczyzn i stamtąd planuje swoją zemstę.

15 lipca 2008 roku czeka w centrum Monachium na swoją żonę, która odbiera ze szkoły ich małą córeczkę. Najpierw całuje dziewczynkę.

Następnie uderza Hacihan w głowę butelką. Ona upada. Recai jednak nie puszcza jej, lecz dalej - gdy leży już zakrwawiona na ziemi - uderza ją rozbitą butelką w głowę i szyję.

Dwóch przechodniów jest w stanie go odciągnąć i przytrzymać na ziemi. Recai krzyczy: "Mam nadzieję, że ona nie żyje, mam nadzieję, że trafiłem w nerw". Może i jest pijany, ale wie, co robi. Jest całkiem możliwe, że pił, bo miał nadzieję, że to dostanie mu lżejszy wyrok. Później bez oporu pozwala się aresztować policji.

W dniu 15 maja 2009 roku Recai został skazany przez Sąd Rejonowy w Monachium na 12 lat więzienia i przyjęcie do kliniki odwykowej za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .