Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Kumru A.
ur.: 1977 r.
zasztyletowany na śmierć: 19 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Elmshorn (dzielnica Pinneberg)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 córki, w chwili popełnienia zbrodni 9 i 11 lat
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Mesut A.,
37 lat w chwili popełnienia zbrodni
Kumru została zadźgana na śmierć na ulicy w Elmshorn koło Hamburga przez swojego rozwiedzionego męża 19 lipca 2008 roku. Zaskoczył ją przy drzwiach wejściowych i kłócił się z nią przez całą drogę na przystanek autobusowy. Gdy wsiadł do autobusu, Turek zadźgał swoją żonę na oczach innych pasażerów. Ona sama uratowała się z autobusu, ale mężczyzna podążył za nią i zadał jej ostatnie śmiertelne ciosy.

Jeden ze świadków wzywa policję, która aresztuje mężczyznę na miejscu. Kumru umiera na oczach pasażerów. Podczas autopsji naliczone zostają 23 szwy.

W grudniu 2008 roku Mesut zostaje na stałe przyjęty do zakładu psychiatrycznego. Biegły uznaje go za niepoczytalnego, ledwo uleczalnego i bardzo niebezpiecznego. Już w czasie ich 12-letniego małżeństwa wielokrotnie oskarżał Kumru o romanse i znęcał się nad nią.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .