Historia zabójstw honorowych

Mirko
Urodzony: 1987
Próba zabójstwa: 20 lipca 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Bernkastel-Kues / Albstadt
Pochodzenie: była Jugosławia
Dzieci: brak
Sprawca: ojciec jego dziewczyny (w chwili popełnienia zbrodni 61 lat, w Niemczech od 40 lat)
Mirko jest prawdopodobnie Serbem z Kosowa. Przez Internet poznaje 17-letnią Adeę i potajemnie jest z nią przez dwa lata. Adea mieszka wraz z rodziną w Albstadt koło Stuttgartu. Oboje rozmawiają o małżeństwie. Ale albańska rodzina Adei jest temu przeciwna. Mirko przywozi więc dziewczynę do swojej rodziny w Kues nad Mozelą.

Rodzina Adei zgłasza jej zaginięcie, więc młoda para musi udać się na policję. Gdy stoją przed komisariatem, podjeżdża pięciu krewnych Adei. Próbują wciągnąć ją do samochodu. Jej ojciec kilkakrotnie dźga Mirko nożem i grozi, że go zabije. Jeden z ciosów omija tylko jego nerkę.

Wydany zostaje nakaz aresztowania ojca młodej kobiety za usiłowanie nieumyślnego spowodowania śmierci. Jest on ślusarzem i oprócz Adei ma jeszcze 3 (lub 5) innych dorosłych dzieci.

Na sali sądowej staje się jasne, że osoby zamieszane w zbrodnię nie mają zbytniego szacunku dla niemieckiego prawa. Nie tylko zbrodnia została popełniona tuż przed posterunkiem policji. Zarówno sprawca, jak i ofiara zeznają, że sprawa była "normalna". Między innymi adwokat sugeruje faksem, że ofiara chce wycofać się ze sprawy, jeśli ojciec zgodzi się na małżeństwo.

W lutym 2009 roku 61-latek zostaje skazany przez Sąd Rejonowy w Trewirze na karę pozbawienia wolności w wymiarze 4 lat i 3 miesięcy. Sędzia dopatruje się motywu w krwawej zemście. Młoda kobieta prawdopodobnie będzie musiała się ukrywać. Prawdziwe nazwiska osób zamieszanych w tę sprawę nie są znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .