Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fuad
urodzony: 1977
ugodzony nożem: 5 sierpnia 2008
Miejsce zamieszkania: Ibbenbüren / Münster
Pochodzenie: Ofiara: Syria; Sprawca: Turcja (obaj Kurdowie / Jezydzi)
Dzieci:
Sprawcy: 5 Kurdów w wieku od 19 do 52 lat
Po manewrze hamowania z czołowym zderzeniem dochodzi do pościgu w strefie przemysłowej Lotte-Büren (Westfalia). 31-letni Syryjczyk z Ibbenbüren zostaje wyciągnięty z samochodu i ugodzony nożem przez 40-letniego głównego sprawcę. Motyw: kiedy żona głównego sprawcy rozwiodła się jakiś czas temu, para miała pomóc jej w przeprowadzce. Teraz ta pomoc musi zostać pomszczona.

Dalej krąży plotka, że kobieta ta miała romans z ofiarą. Ale jest to prawdopodobnie oskarżenie ochronne ze strony sprawcy. Ma on nadzieję, że wykorzysta je do uwiarygodnienia swojej zbrodni.

Prokurator mówi o zaplanowanym, przygotowanym i brutalnym czynie. Dowody są wystarczające jedynie na nieumyślne spowodowanie śmierci. Jednak według prokuratora jest to "o włos od zabójstwa". Pokrzywdzona mówi o zabójstwie honorowym.

W czerwcu 2009 roku sąd okręgowy w Münster skazał Kurdów za wspólne popełnienie nieumyślnego zabójstwa: 40-letni główny sprawca musi odsiedzieć 12 lat więzienia, pozostali od 9 do 10 lat. Najmłodszy z nich został skazany na siedem lat więzienia dla nieletnich. Po ogłoszeniu wyroków wybuchły zamieszki. Później wyroki zmniejszono do 6-11 lat więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na www.noz.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .