Historia zabójstw honorowych

Ibtihal Al Z.
Urodzony: 1988
Zastrzelony: 31 sierpnia 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Iserlohn/Schwerte
Pochodzenie: Ofiara: Liban; Sprawca: Syria
Dzieci: brak
Sprawcy: jej wujek Hussain (w chwili popełnienia zbrodni 48 lat, obywatel Finlandii) i kuzyn Ezzedin A. (Syryjczyk, 20 lat)
Ibtihal jest bezpaństwową Kurdyjką z Libanu. Urodziła się w Bochum i ma pięcioro lub sześcioro rodzeństwa. Ma 20 lat, ukończyła szkołę średnią z dyplomem i odbywa staż w przedszkolu, aby rozpocząć szkolenie na nauczycielkę wychowania przedszkolnego. Mniej więcej od początku 2006 roku jest w związku ze starszym o siedem lat Turkiem Eyüpem.

Może ojcowie tych dwojga zdecydują się na ślub Ibtihal i Eyüp zgodnie z prawem islamskim.

Ale Eyüp zapładnia 16-letnią Turczynkę z okolic Frankfurtu pod koniec 2006 roku. Rodzina dziewczyny zgłasza go za gwałt, ale jednocześnie żąda, by się z nią ożenił, by przywrócić honor rodziny.

Ale Eyüp woli zostać ze swoją partnerką Ibtihal (lub Iptihal, Iptehal).

2 lutego 2007 roku Ekrem i Murat, brat i kuzyn 16-letniej dziewczyny, jadą do Dortmundu, by wywrzeć presję na ojcu nienarodzonego jeszcze dziecka. Musi on opuścić Ibtihal i ożenić się odpowiednio z ich siostrą i siostrzenicą. Eyüb i Ibtihal zostają zmuszeni na muszce, by pojechać z nimi samochodem. Możliwe, że są prowadzeni do domu jego rodziców, aby uzyskać zgodę na rozwód i nowe małżeństwo (nie jest to do końca jasne w wiadomościach).

Później odbędzie się proces w tej sprawie. Ibtihal zeznaje pod przysięgą. Trzy dni później ona nie żyje. Dlatego podejrzenie początkowo pada na Turków zamieszanych w porwanie.

Ale potem wychodzi na jaw, co następuje. W chwili zabójstwa Ibtihal przebywa już w schronisku dla kobiet w Iserlohn, prawdopodobnie dlatego, że jej bracia terroryzują ją z powodu jej zachodniego stylu życia. W wieczór poprzedzający post w miesiącu ramadan odwiedza matkę i rodzeństwo w Schwerte. Między 22.00 a 23.00 rozlega się jej telefon komórkowy, po czym w pośpiechu wychodzi (według jej matki Azizy).

Następnego dnia rano Ibtihal zostaje znaleziona zastrzelona na parkingu stacji benzynowej przy drodze A 45 w pobliżu Lüdenscheid. Śledztwo wykazało, że jej kuzyn Ezzedin trzymał ją za nogi, a jej wujek Hussain ją zastrzelił. Ten ostatni z niewiadomych przyczyn ma fiński paszport. Przyjeżdża do Niemiec specjalnie w celu dokonania zbrodni. Potem znika. Siostrzeniec przebywa w areszcie i milczy.

W akcie oskarżenia prokuratury z maja 2009 roku motywem zbrodni jest przywrócenie honoru rodziny (a nie, jak początkowo zakładano, likwidacja świadka). W styczniu 2010 roku Ezzedin został skazany za zabójstwo na 14 lat więzienia. W wyroku stwierdzono, że o zabiciu młodej kobiety zadecydował trybunał rodzinny, ponieważ jej zachodni styl życia nie był zgodny z wartościami rodziny. Drugi sprawca pozostaje na wolności.

Uwaga dla badaczy zabójstw honorowych: ze względu na podstawowe motywy nie zastosowano systemu wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich, jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Przypuszczalnie syn został wybrany przez rodzinę jako sprawca, ponieważ mając 20 lat, z wyboru podlegałby wymiarowi sprawiedliwości dla nieletnich. To, że mimo to nie skazano go na dożywocie, według uzasadnienia wyroku, wynikało z faktu, że młody człowiek "może zostać ponownie włączony do społeczeństwa" i że w "najmniejszym stopniu przyczynił się do popełnienia przestępstwa".

Kolejny szczegół: Po ogłoszeniu wyroku rodzina zbuntowała się w sądzie. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, opłakiwali nie śmierć córki, lecz młodego człowieka, który będzie musiał pójść do więzienia. Matka Ibtihal zmieniła później nazwisko i teraz żyje pod nazwiskiem zbiegłego wuja, podejrzanego o zabójstwo córki.

W 2012 roku zbiegłego wujka aresztowano na granicy fińsko-rosyjskiej, a w listopadzie dokonano jego ekstradycji do Niemiec. Aresztowano również matkę i drugiego wujka. Na początku 2013 r. zgłosił się inny bratanek, który twierdził, że to on oddał strzały. W tym czasie miał on 20 lat, a więc w momencie popełnienia przestępstwa był nieletni. W marcu 2013 roku w Sądzie Rejonowym w Hagen rozpoczyna się proces. Oskarżenie dotyczy popełnienia morderstwa w grupie.

W lipcu zapadają wyroki także dla pozostałych członków rodziny: "fiński" wujek musi odsiedzieć dożywocie, 16-letni brat ofiary - 6,5 roku. Matka musi zapłacić grzywnę za kłamstwo w sądzie, ale poza tym wychodzi na wolność. Drugi wujek również zostaje uniewinniony. W sądzie znów wybuchają zamieszki, tym razem między wrogimi gałęziami klanu. W maju 2014 roku Federalny Sąd Najwyższy podtrzymuje wyrok.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .