Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Irina H.
ur.: 1983
zastrzelony: 2 września 2008
Miejsce zamieszkania: Düsseldorf
Pochodzenie: ofiara: WNP, sprawca: Serbia-Czarnogóra
Dzieci: syn sprawcy, w wieku około 20 lat
Sprawca: Były kochanek Iriny Drago Skrba, w chwili zbrodni 54 lata, w Niemczech od 1971 roku, paszport niemiecki
Czy to morderstwo jest zabójstwem honorowym? Kilka rzeczy na to wskazuje.

Przez dwa lata Irina, studentka ekonomii, była w związku z mężczyzną ponad dwa razy starszym od niej, który prowadzi laboratorium dentystyczne w Düsseldorfie. Kiedy ona kończy związek, on zaczyna ją prześladować (co ma miejsce w okresie poprzedzającym wiele zabójstw honorowych. Mężczyzna nie akceptuje seksualnego samostanowienia kobiety i zaczyna wywierać na nią ogromną presję, terroryzując ją).

Kiedy policja zostaje wezwana do akademika Iriny trzy tygodnie przed zbrodnią, stwierdza ona, że jej były kochanek bił ją i gwałcił kilka razy.

We wrześniu 2008 roku Irina odbywa staż. Pewnego ranka Drago zastawia na nią zasadzkę przy wejściu do biura konsultingowego w Düsseldorfie i zaczyna się z nią kłócić. Następnie wyciąga rewolwer i strzela. Następnie strzela do siebie, pozostawiając syna (którego ma z żoną), półsierotę. Irina trafia ciężko ranna do szpitala i tam umiera. Tego samego dnia do prokuratury trafiają akta śledztwa w sprawie gwałtu.

Policja znajduje przy Drago kartę posiadania broni z Dominikany, ale nie należy ona do narzędzia zbrodni. Twierdzą, że zajmował się hazardem i szermierką. Jednak do tej pory wszystkie śledztwa zostały zamknięte, ponieważ nie udało się znaleźć żadnych dowodów.

Zabójstwo honorowe to morderstwo popełnione w imię honoru. Oznacza to, że kobieta dopuściła się niewłaściwego zachowania seksualnego, na przykład chcąc żyć w sposób seksualnie samostanowiący. Mężczyzna nie akceptuje tego i brutalnie zapewnia sobie władzę nad kobietą. Nie jest przy tym konieczne, aby jako motyw zbrodni podał wprost honor. W przypadku Drago S. prawdziwego motywu prawdopodobnie nie da się już ustalić. Ale wiele wskazuje na zabójstwo honorowe, w tym planowanie czynu i publiczna inscenizacja.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .