Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Canan Yüksel
Urodzony: 1979
Usiłowanie zabójstwa: 4 września 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: ma 7-letnią córkę
Sprawca: jej były chłopak Davut Y., turecki Kurd, w chwili popełnienia zbrodni 43 lata
W przypadku tego zabójstwa honorowego, pozostaje ono próbą zabójstwa. Sprawa znajduje się jednak w tym archiwum, ponieważ na sali sądowej sprawca wyraźnie wymienia honor jako motyw.

W 2005 roku Canan i Davut poznają się przez Internet. On mieszka w Turcji, jest tam żonaty i ma trójkę dzieci. Canan mieszka w Kolonii z rodzicami. Rozpoczynają związek na odległość.

W styczniu 2007 roku Canan spotyka się z innym mężczyzną i kończy swój związek z Davutem. Davut nie chce się z tym pogodzić. Przyjeżdża do Niemiec i prosi o azyl. Potem w nocy leży w Kolonii-Kalk czekając na swoją byłą dziewczynę i dźga ją nożem przed jej drzwiami. Na ratunek przychodzi jej ojciec. Prawdopodobnie jemu również groził Davut. Kurdyjski Turek miał też podobno terroryzować rodzinę w miesiącach poprzedzających zbrodnię.

Sprawca oddaje się później w ręce policji wraz z adwokatem. W czerwcu 2009 roku rozpoczyna się proces o usiłowanie zabójstwa. Na sali sądowej Davut mówi: "Nie chcę, żeby należała do kogoś innego. Dla mnie ma to coś wspólnego z honorem." Dalej mówi, że rodzina ofiary odrzuciłaby go ze względu na jego kurdyjskie dziedzictwo - nie dlatego, że jest żonaty i ma trójkę dzieci.

Pod koniec czerwca sąd rejonowy w Kolonii skazał go na 5 lat i 3 miesiące więzienia za usiłowanie nieumyślnego spowodowania śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .