Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shirin P. i jej matka (ciężko ranna)
ur.: 2007
zasztyletowany na śmierć: 25 września 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Hannover
Pochodzenie: ofiara: Niemcy, sprawca: Iran
Dzieci: sama dziewczynka była jeszcze niemowlęciem
Sprawca: Masoud M., 53 lata, partner życiowy jej matki
Od około dwóch lat istnieje niestabilny związek między 39-letnią Manuelą P. i 53-letnim Masoudem M. Ma ona dziecko, być może z innego mężczyzny. Być może trzyma Irańczyka w niewiedzy, czy jest biologicznym ojcem małej Shirin, czy nie.

Podczas trwania związku Masoud znęca się nad partnerką. Ona kilkakrotnie się przeprowadza, raz nawet do schroniska dla kobiet, ale znów wraca.

Pewnego razu musiała interweniować policja, bo Irańczyk po kłótni nie chce oddać dziecka matce. Również opieka nad młodzieżą jest kilka razy we wspólnym mieszkaniu. Tak więc Masoudowi nie jest obca policja i opieka nad młodzieżą.

We wczesnych godzinach rannych 25 września 2008 roku Masoud dźga nożem jedenastomiesięczne dziecko i poważnie rani swojego partnera. Następnie o 4:30 dzwoni na pogotowie, mówiąc: "Zabiłem swoją żonę i córkę".

Policja znajduje na miejscu zdarzenia wiele noży. Masoud również ma obrażenia. Ale funkcjonariusze zakładają, że sam zadał sobie te rany.

W marcu 2009 roku rozpoczyna się proces. Masoud zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. Mówi się, że kryterium zabójstwa polegające na wprowadzeniu ofiary w błąd nie jest spełnione, ponieważ zakłada ono, że ofiara mogła mieć jakiekolwiek podejrzenia (co nie ma miejsca w przypadku dziecka). Przypuszczalnie ofiara miała dwoje nastoletniego (przyrodniego) rodzeństwa, które również pojawiło się w sądzie.

W kwietniu 2009 roku Masoud został skazany na jedenaście lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Masoud nie mógł znieść faktu, że jego żona chciała się z nim rozwieść i zabrać ze sobą dziecko. Wyraźnie wspomina się również o jego tradycyjnym wyobrażeniu o kobietach i skrajnie kontrolującym zachowaniu Irańczyka. Do końca twierdził, że to matka zadźgała dziecko.

Dlaczego to morderstwo powinno być zabójstwem honorowym? Dziecko, które może należeć do innego mężczyzny, jest znakiem, że Manuela nie jest całkowicie uległa swojemu znaczącemu partnerowi. Może mieć własne życie seksualne, niezależne od niego. Morderca honorowy zabija, by ukarać kobietę za jej rzekome występki. Stawia się w roli sędziego życia i śmierci tej kobiety. Przy okazji stara się za wszelką cenę przywrócić swój honor. Fakt, że nie tylko próbuje zabić swoją partnerkę, ale także zabija córkę, może świadczyć o tym, że chce również pozbyć się dowodów rzekomego występku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .