Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Saadi
ur.: 1960 r.
zabity: 26/27 września 2008 r.
Lokalizacja: Thannhausen (BW)
Pochodzenie: Irak
Dzieci: dwóch synów, 16 i 18 lat
Sprawca: Abdul Hakim Ali (46 lat), jej rozwiedziony bezrobotny mąż
Abdul posiada paszport iracki i syryjski. Jest on znany policji z przemocy domowej i był notowany za napaść na żonę i córkę. Od początku września 2008 roku obowiązuje go zakaz zbliżania się.

Ale Abdul najwyraźniej nie traktuje tego poważnie i w nocy 27 września 2008 r. zatłukł swoją żonę na śmierć siekierą w dawnym domu rodzinnym. Rano obaj synowie znajdują ją martwą. Abdul zostaje wpisany na listę poszukiwanych, a następnie aresztowany w pociągu do Pragi. Podobno w międzyczasie uczestniczył w Oktoberfest w Monachium.
<we wrześniu 2009 r. w sądzie rejonowym w Memmingen rozpocznie się proces. Szczególnie córka zeznaje przeciwko ojcu i musi być w ochronie świadków, ponieważ jest zagrożona przez jego klan. W październiku sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia. Niestety, prawdziwe nazwiska ofiary i sprawcy nie są znane.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .