Historia zabójstw honorowych

Gamze C.
ur.: 1984
zasztyletowany na śmierć: 1 października 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Lankwitz
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne
Sprawca: Metin C., jej mąż lub były mąż, w chwili popełnienia zbrodni miał 41 lat
Wieczorem 1 października 2008 r. sąsiedzi usłyszeli krzyki młodej kobiety w apartamentowcu w Berlinie-Lichtenrade.

Dwóch mężczyzn idzie do mieszkania, puka do drzwi, drzwi się otwierają i kobieta pada przed nimi. Nóż wciąż tkwi w jej plecach. Mąż zadał jej ponad dwadzieścia ciosów nożem.

Kiedy sąsiedzi orientują się, że sprawca nadal jest w mieszkaniu, mają na tyle rozsądku, by zamknąć drzwi i powstrzymać go.

Mężczyzna ucieka następnie przez okno. W trakcie ucieczki rani się, nie dociera daleko i zostaje aresztowany. Gamze umiera w szpitalu.

Mężczyzna ucieka przez okno.

Są różne wyjaśnienia, czy 24-latka szukała wcześniej ochrony w schronisku dla kobiet i czy była w separacji ze sprawcą przez sześć miesięcy. Jedno i drugie pasowałoby do struktury zabójstwa honorowego. Podobnie jak oświadczenie byłego sąsiada: "Jego rodzina była przeciwna małżeństwu. Jest całkiem możliwe, że namawiali go do przywrócenia honoru".

W maju sędzia nazwał zbrodnię "przerażająco okrutną" i wymierzył karę siedmiu i pół roku za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .