Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Durkadin Tasdelen
ur. 1977 r.
niemalże zasztyletowany na śmierć: 22 października 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Willich / Dolny Ren
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: dwie córki, w chwili popełnienia zbrodni miały 4 i 9 lat.
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Zekai Tasdelen, w chwili popełnienia zbrodni 36 lat
Mąż Durkadin i Zekai Tasdelen mieszkają osobno. Ze względu na sytuację zagrożenia, nie wolno mu już zbliżać się do żony. Ponieważ nie płaci alimentów, jego konto zostało zajęte.

Zekai nie stosuje się jednak do nakazu sądu i czeka na żonę na parkingu. Namawia ją do wycofania zajęcia konta i grozi: "Zanim wypłacę ci pieniądze, wolałbym cię zabić". Następnie dźga ją nożem na oczach swojej czteroletniej córki.

Przy pomocy helikoptera ratunkowego Durkadin zostaje przewieziona do specjalnego szpitala. Przez kilka dni jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Obie córki zostają umieszczone najpierw u sąsiadów, a następnie w domu dziecka prowadzonym przez Youth Services Agency.

W wyniku intensywnej obławy mąż zostaje złapany i 16 listopada 2009 r. skazany przez sąd rejonowy w Krefeld na 12 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Durkadin został dopuszczony jako współoskarżony.

Dziękujemy jej prawnik Miriam Möller za korekty.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Źródła:
  • Był o tym artykuł na rp-online.de, który niestety nie jest już online.
Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .