Historia zabójstw honorowych

Sekin Ö.
urodzony: 1970
ugodzony nożem: 7 lipca 2008
Miejsce zamieszkania: Norymberga
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 3 synów
Sprawca: jej były mąż Mithat Ö. (w chwili popełnienia zbrodni miał 39 lat)
Sekin jest pomocą kuchenną w centrum wystawowym w Norymberdze, jej mąż Mithat pracuje jako kierownik magazynu. Ponieważ jest on agresywny, rozwiodła się z nim w 2002 roku. Sześć lat po rozwodzie on prosi ją, by do niego wróciła. W tym samym czasie on sam ma nową dziewczynę. Jest bezrobotny i mieszka w pensjonacie socjalnym w Norymberdze.

7 lipca 2008 roku Mitat zabija swoją byłą żonę siedmioma ciosami nożem w ich mieszkaniu. Ona wykrwawia się na śmierć. Następnie spotyka się najpierw ze swoją dziewczyną, a potem odbiera z nią dwóch dziesięcioletnich synów bliźniaków. Na oczach swojej dziewczyny i dzieci komentuje swój czyn. W sądzie 45-letnia dziewczyna Niemca zeznaje później, że nie potraktowała tego poważnie, ponieważ on w ogóle nie był zdenerwowany. Sędzia nie wykazuje zrozumienia dla takiego zachowania.

Później anonimowy rozmówca - przypuszczalnie sam Mithat - zawiadamia policję. Dwa dni później zostaje on aresztowany na głównym posterunku policji w Würzburgu.

Oprócz bliźniaków para ma jeszcze dorosłego syna. Już w czasie ciąży dochodziło do ciężkich pobić, później także do gróźb śmierci.

W sądzie mówi się, że Mithat zhańbił swoją byłą żonę po dokonaniu zbrodni. Byłoby to najnowsze potwierdzenie jego roszczeń do władzy nad seksualnością byłej żony. Okradł ją również z pieniędzy i karty bankowej.

18 marca 2010 roku Mitat został skazany przez sąd okręgowy w Norymberdze-Fürth na karę dożywotniego więzienia. Zgodnie z uzasadnieniem wyroku traktował swoją byłą żonę jak własność i zabił ją, ponieważ go odrzuciła. Stwierdzono szczególny ciężar winy. Obrona zapowiedziała apelację.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .