Historia zabójstw honorowych

Urszula i Heribert R.
urodzeni: Urszula: 1945, Heribert: 1955
zasztyletowani na śmierć: 14 marca 2008
Miejsce pobytu: Berlin
Pochodzenie: ofiara: Niemcy, sprawca: Turecki ojciec
Sprawca: ich wnuk Erdal, w chwili popełnienia przestępstwa 18 lat
Klaudia W. ma 16 lub 18 lat, kiedy spotyka się z Sahinem Ö., Turkiem starszym o siedem lat. W ciągu dwudziestu lat rodzi im się czworo własnych dzieci. Nie biorą ślubu, prawdopodobnie dlatego, że Claudia zawiera fikcyjne małżeństwo z bratem Sahina, aby dać mu prawo pobytu w Niemczech.

Sahin bije i poniża członków swojej rodziny. W grudniu 2007 roku Claudia (pracująca jako pielęgniarka geriatryczna) ucieka z najstarszym synem Erdalem do Hanoweru. Towarzyszy im kolega z pracy, młodszy o kilka lat Irakijczyk Mohamad R. 18-letni Erdal odkrywa, że matka ma z nim romans. Wraca do Berlina i solidaryzuje się z ojcem Sahinem.

Klaudia chce rozwodu, ale Sahin się na to nie godzi. Terroryzuje swoją byłą partnerkę i grozi jej śmiercią. Miejscowy sąd zakazuje mu się do niej zbliżać.

8 stycznia Sahin i jego syn jadą do mieszkania Irakijczyka w Neukölln. Erdal uderza go hantlem w głowę. Gdy ten leży na ziemi, dźga go nożem. Jego ojciec Sahin wyzywa go i uderza kilkoma wazonami w głowę Mohamada.

Następnego dnia Sahin zostaje aresztowany i w lipcu skazany na pięć i pół roku więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jego syn Erdal ukrywa się u krewnych.

Ale 14 marca jedzie do swoich dziadków, Urszuli i Heriberta. Oboje są niepełnosprawni i zawsze stali po stronie córki Claudii (czyli matki Erdala) podczas kłótni. W ich mieszkaniu były ulubiony wnuk dźga dziadków nożem. Policjanci odnajdują później młodego mężczyznę w mieszkaniu ciotki.

Śledztwo w sprawie tego, czy ojciec Erdala zlecił zabójstwo z więzienia, zostaje wstrzymane. Jest jednak prawdopodobne, że przemoc Erdala wobec rodziny matki była pierwszym przypadkiem, w którym dostrzegł on możliwość zdobycia uznania ze strony brutalnego ojca.

9 września 2008 roku rozpoczyna się proces. Erdal nie podaje już zemsty jako motywu, lecz mówi o eskalacji konfliktu. Nie wiadomo, dlaczego urodzony w Berlinie syn niemieckiej matki mówi na sali sądowej słabo po niemiecku. Przedstawiciel rodziny pogrążonej w żałobie zażądał przesłuchania matki Sahina, aby dowiedzieć się, czy rozkaz zabójstwa wyszedł od jego rodziny. Dowodem na to mogłaby być lista połączeń telefonicznych wykonanych przed zbrodnią. Badana jest także ciotka, u której Erdal ukrywał się przed i po zbrodni.

Matka Claudia przebywa w programie ochrony świadków w innym mieście. W procesie jest zarówno powódką, jak i świadkiem.

W dniu 12 listopada 2008 roku Erdal został skazany na karę pozbawienia wolności dla młodocianych do lat 10.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .