Historia zabójstw honorowych

Aysin T.
ur. 1975
Zastrzelony: 26 marca 2008
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 7-letni syn w chwili popełnienia zbrodni
Sprawca: jej były chłopak Ali U. (wiek 36 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Już podczas długiego związku Aysin i Alego, Turek bił swoją żonę i ich wspólnego, małego syna. W październiku 2007 roku Aysin rozwodzi się, ale jej były chłopak nie daje za wygraną, czai się w pobliżu i nęka ją. Mówi się, że jest członkiem brutalnej sceny bramkarskiej. W lutym 2008 roku, przez kilka godzin przetrzymuje ją w niewoli i znęca się nad nią. Aysin składa doniesienie i otrzymuje nakaz sądowy z sądu rejonowego w Hamburgu. Ali nie może się już zbliżać do niej ani do jej syna.

Niemal siedem tygodni później Ali strzela do swojej byłej dziewczyny w jej mieszkaniu na oczach jej 7-letniego syna.

Morderca dzwoni na policję.
Morderca sam dzwoni na policję. Lekarz pogotowia bezskutecznie próbuje uratować 33-latkę. Dziewczyna wykrwawia się na śmierć. Straumatyzowany syn trafia na pogotowie dziecięce, później prawdopodobnie do krewnych.

Bracia Aysina, Ahmet i Ayhan, zeznają, że tydzień wcześniej sprawca odwiedził trzy stacje benzynowe należące do rodziny Aysina. Tam rzekomo pokazał nielegalnie zdobytą broń i zagroził, że użyje jej do zabicia swojej byłej dziewczyny. Morderca był znany policji od 1999 roku za przestępstwo seksualne i kilka brutalnych przestępstw.

W listopadzie 2008 roku Ali został skazany na 12 lat więzienia. Rodzeństwo Aysina zapowiada apelację. Nie rozumieją, dlaczego sprawca został skazany tylko za nieumyślne spowodowanie śmierci. Gazeta Bild cytuje sędziego przewodniczącego, który powiedział, że nie wyobraża sobie, by ktoś mógł dokonać takiego czynu w obecności dziecka. Jednak w przypadku zabójstw honorowych często tak właśnie się dzieje. Akt jest inscenizowany na oczach innych. Wszyscy mają widzieć, że mężczyzna broni swojego honoru. Jest to również ostrzeżenie dla innych kobiet: "Spójrz tutaj, to jest to, co się stanie z tobą, jeśli nie posłuszeństwo".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .