Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Frank H.
ur. 1958 r.
zastrzelony: 12 maja 2008
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Turcja
Dzieci:
Sprawca: Mustafa T. (lat 40 w chwili popełnienia zbrodni), były mąż swojej niemieckiej żony
Od prawie 15 lat Mustafa T. (40 lat) jest żonaty z Nicole (35 lat). W 2004 r. rozstali się, a później rozwiedli. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci: Naclican, Baresch i Ali (w wieku 10, 11 i 13 lat), które mieszkają z ojcem. Mówi się, że matka cierpi na zaburzenia osobowości, dlatego on ma nad nimi opiekę. Dalej mówi się, że doszło już do nadużyć podczas małżeństwa.

Nicole, z wykształcenia asystentka lekarza, w maju 2008 roku wychodzi za mąż za 50-letniego informatyka o imieniu Frank. Nie pasuje to do wizji jej byłego męża.

Czekał na tych dwoje w Berlinie-Marienfelde i zastrzelił Franka. Zastrzelił cały magazynek pusty. Mówi się: tylko dlatego, że nie miał już naboju, nie mógł zabić swojej byłej żony. Ona trafia do szpitala z kulą w nodze. Następnie sprawca ucieka, ale później oddaje się w ręce policji.

Śledztwo wykazało, że Mustafa wcześniej groził zarówno Nicole, jak i jej przybranym rodzicom. Według prokuratora, celem egzekucji mężczyzny było zaspokojenie jego nadmiernego poczucia honoru i zademonstrowanie nieograniczonego posiadania kobiety. Za to 27 listopada 2008 roku został skazany na dożywocie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .