Historia zabójstw honorowych

Emine S.
urodzony: 1984
zastrzelony: 28 stycznia 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jedna córka (5 lat), strzał
Sprawca: Servet S., w chwili popełnienia przestępstwa miał 45 lat, od ponad 20 lat mieszkał w Niemczech
Od 2001 do 2005 lub 2006 roku Emine jest żoną Turka i mieszka w Wuppertalu. W tym czasie rodzi się córka (ojcostwo nie jest w stu procentach jasne).

Kiedy jej mąż dowiaduje się, że ma ona romans z jego wujkiem Servetem, składa pozew o rozwód. Niedługo potem Emine kończy również swój związek z Servetem.

Ale nie chce się zgodzić na rozwód. Przypuszczalnie, aby się zabezpieczyć, na początku 2007 roku Emine przeprowadza się z córką do Monachium.

W kwietniu zostaje złożona skarga do prokuratury, rzekomo z powodu obraźliwego listu Emine do Serveta. Sprawa zostaje jednak umorzona.

Dnia 28 stycznia 2008 roku Emine odwozi rano córkę do przedszkola. Servet zwabia ją w zasadzkę na ulicy. Próbuje uciec, ale dwie kule trafiają ją w plecy. Gdy leży na ziemi, Servetus wpakowuje jej trzecią kulę w głowę.

Wtedy zabójca strzela dwa razy do 5-letniej córki, a potem do siebie. Dziewczynka przeżywa z kulą w klatce piersiowej.

Zwierciadło nasuwa kolejne skojarzenie: być może Emine wyszła za mąż pod przymusem. Kiedy jest trochę starsza i bardziej niezależna, dostaje rozwód. W rezultacie rodzina chce wydać ją za mąż za innego krewnego płci męskiej. Ponieważ nie jest już dziewicą, tylko starszy mężczyzna wchodzi w grę. Wybierany jest więc wujek. Aby od niego uciec, Emine przenosi się do Monachium. Ponieważ Serwetus czuje, że jego honor został zraniony przez jej odrzucenie, zabija ją. Romans z Emine, być może tylko domniemany, jest drobnym szczegółem, który pojawia się w niektórych zabójstwach honorowych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .