Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Feysal Hamid
Urodzony: 1960
Zamordowany: 23 stycznia 2008 r.
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: ofiara: Syria, pierwotnie Palestyńczyk; sprawca: Irak
Dzieci: 8
Sprawca: Sattar A. (wiek 35 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Feysal ma w Syrii ośmioro dzieci i przyjeżdża do Kolonii w 2004 roku. Jest tolerowany i pracuje jako kucharz. Kiedy 23 stycznia 2008 roku wraca z pracy do domu, znika.

Niemal miesiąc później ciało zostaje znalezione w kanale ściekowym w Belgii z roztrzaskaną głową, kajdanami i ranami kłutymi.

W czerwcu w Kolonii-Kalk aresztowany zostaje iracki właściciel domu i sprzątacz budowlany (lub ogrodnik) Sattar. Prawdopodobnie już wcześniej spakował się, by opuścić Kolonię. Przyznał się do popełnienia przestępstwa.

W lutym 2009 roku przed Sądem Okręgowym w Kolonii rozpoczyna się proces. Prokurator mówi o utracie honoru. Bo palestyńska żona sprawcy rzekomo miała romans z ofiarą. W sądzie jednak nie składa ona zeznań. Choć czyn został popełniony prawdopodobnie na jej oczach.

W tym samym miesiącu Sattar zostaje skazany na 8 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Cytat z Expressu: "Tak więc mimo egzekucji jest to tylko nieumyślne spowodowanie śmierci. Möller przekonał się, że został potwierdzony przez Sąd Federalny, gdzie taka ocena sprawców z regionu arabskiego jest powszechnym orzecznictwem. Zrzędził na wyrok ośmiu lat więzienia. "

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .