Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Susanna Hinkel
urodzona: 1991
zabita i uduszona: 16 grudnia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Drezno
Pochodzenie: ofiara: Niemcy; sprawca: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej chłopak Syed Asif Raza (w chwili popełnienia zbrodni miał 32 lata)
Rankiem 16 grudnia 2009 roku kierownik schroniska dla azylantów w Dreźnie znajduje ciało Zuzanny, która ukończyła szkołę średnią. Policja rozpoczyna szeroko zakrojoną obławę na domniemanego sprawcę. Jest nim 32-letni Pakistańczyk Syed Asif Raza. Od 2006 roku przebywa on w Niemczech, jego wniosek o azyl został odrzucony. Ponieważ twierdzi, że nie ma paszportu, nie zostanie deportowany. Ale w rzeczywistości ma dwa paszporty z dwoma różnymi latami urodzenia: raz ma 23, raz 32 lata.

W Wielkanoc 2009 roku spotyka na ulicy Zuzannę. Zostają parą. Syed ma nadzieję, że się ożeni i będzie miał dziecko, aby móc zostać w Niemczech. Susanna chce zostać nauczycielką matematyki i fizyki, ale przedtem chce wyjechać na rok do Australii. Powala ją na ziemię wałkiem, wałek się łamie, potem dusi ją kablem. Wcześniej wyróżniał się za przemoc wobec innych kobiet. Postawiono mu cztery zarzuty.

30 grudnia Syed Asif Raza zostaje aresztowany w Calais w północnej Francji.

W październiku 2010 roku Syed Asif zostaje skazany przez Sąd Okręgowy w Dreźnie na karę dożywotniego więzienia. Obrona składa apelację (jej wynik nie jest znany). Dobry rok później dzwoni z więzienia do rodziców Zuzanny. Grozi im, że wróci za 10 lat. Dostaje za to dodatkowe 6 miesięcy więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .