Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Tugba i Ersan
Urodzony: 1988, 1982
Próba zabójstwa: 16 maja 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Munich
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawcy: Hakan Ö. (23 lata w chwili popełnienia zbrodni) i Oguz A. (27 lat)
Hakan urodził się w Munich w 1982 roku i dorastał z dziadkami w Izmirze, w Turcji. Wrócił do Monachium, gdy miał 10 lat. Małżeństwo jego rodziców rozpadło się. Matka kilkakrotnie uciekała do schroniska dla kobiet. W lutym 1998 roku zleca zabójstwo ojca Mehmeta. Zabójcy nie udaje się złapać. Matka zostaje pozbawiona opieki nad dzieckiem, Hakan ma wtedy 16 lat, jego siostra 10. Trafiają osobno do domów dziecka, później razem do wujostwa.

Za zabójstwo na zlecenie matka, Sevil Ö., zostaje skazana w lutym 2000 roku na dożywocie. Hakan zeznawał przeciwko niej podczas procesu i dlatego przez rok jest pod ochroną policji. On sam zostaje skazany za współudział, ponieważ matka poinformowała go o swoich planach.

W tej historii Hakan czuje się głową rodziny. Upiera się, by kontrolować swoją młodszą siostrę. Ta jednak staje się coraz bardziej pewna siebie. W maju 2005 roku Hakan znajduje w jej domu zniszczone opakowanie po prezerwatywach. Bije ją i łamie jej kość nosową. Następnie przystawia nóż do gardła jej 23-letniemu chłopakowi, Ersanowi E., i również go bije. Znęca się nad nimi obojgiem przez wiele godzin w mieszkaniu Tugby. Potem woła do przyjaciół (w wieku 26-28 lat): "Musimy komuś pomóc zejść z ziemi".

Hakan zmusza Ersana, by wsiadł do samochodu swoich przyjaciół. 27-letni Oguz wkłada mu do ust naładowany pistolet i pociąga za spust. Nie padł jednak żaden strzał. W sądzie będzie mowa o pozorowanej egzekucji.

Ersan jest żołnierzem Bundeswehry z tureckimi korzeniami. Poznał Tugbę w grudniu 2004 roku. Dopiero dwa miesiące po zbrodni obaj wnieśli oskarżenie, prawdopodobnie pod naciskiem swoich przełożonych w Bundeswehrze. Ersan cierpi na ataki paniki.

W trakcie procesu psycholog sądowy relacjonował, że Hakan powiedział mu, że jego ojciec był zbyt łagodny. Od wuja nauczył się, jak bronić honoru rodziny.

We wrześniu 2006 roku Sąd Okręgowy w Munich skazał Hakana i Oguza na 5 lat więzienia. Dwaj wspólnicy dostali po 18 miesięcy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , .