Historia zabójstw honorowych

Ahmed M.
ur. 1943
zastrzelony: 29 kwietnia 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: sprawca i ofiara są ojcami samotnie wychowującymi dzieci
Sprawca: jego były najlepszy przyjaciel Mustafa A., 56 lat w chwili popełnienia przestępstwa
W połowie lat 80-tych Ahmed mieszkał tymczasowo ze swoim ówczesnym najlepszym przyjacielem Mustafą. W tym czasie rzekomo przez lata wykorzystywał seksualnie dwie nieletnie córki swojego gospodarza. Nigdy o tym nie mówił. Dopiero w 1993 roku dorosła córka otworzyła się przed ojcem.

29 kwietnia 2005 roku Ahmed i Mustafa spotkali się na dworcu kolejowym w Ismaning. Nie wiadomo, czy był to przypadek, czy zostali umówieni. Mustafa strzelił swojemu byłemu przyjacielowi siedem razy w głowę, w tym cztery razy w twarz.

W czerwcu 2006 roku sprawca zostaje skazany na dożywotnie więzienie. Sędziowie wychodzą z założenia, że Mustafa od lat nosił w sobie plany zabójstwa. Ustalony zostaje szczególny ciężar winy.

To oznacza: po 15 latach więzienia nie może zostać warunkowo zwolniony. W mowie końcowej Mustafa mówi: "Chcę wrócić do mojej ojczyzny".

Ten mord honorowy jest przypadkiem niezwykłym, ponieważ ofiarą jest mężczyzna, co więcej nie kochanek renegatki. Co więcej, jeśli zarzuty są prawdziwe, niekoniecznie trzeba odczuwać wielkie współczucie dla ofiary. Ale równie niestosowne jest współczucie dla mordercy i jego motywów. Mustafa nie zabija z powodu cierpienia swoich córek, ale dlatego, że czuje, iż jego własny honor został nadszarpnięty.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Uncategorized and tagged , , .