Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hatun Sürücü
Urodzony: 1982
Zastrzelony: 7 lutego 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 1 syn, Can (ur. 1999)
Sprawca: Ayhan, jej najmłodszy brat, Kurd, w chwili popełnienia zbrodni 18 lat, urodzony w Niemczech
W wieku 15 lat Hatun Sürücü zostaje wydana za mąż za kuzyna w Turcji przez swoją kurdyjską rodzinę, która mieszka w Berlinie. Dwa lata później rozwodzi się i wraca do Berlina w ciąży. Zdejmuje chustę, kończy szkołę i uczęszcza na uczelnię techniczną. I wychowuje syna Pana, dopóki najmłodszy brat nie zastrzeli jej na przystanku autobusowym w Berlinie-Tempelhof.

Wkrótce potem strzelec przyznaje się do winy. W sądzie musi się okazać, czy miał wspólników. Była dziewczyna zabójcy - obecnie objęta programem ochrony świadków i mieszkająca pod ukrytym adresem - zeznaje, że rozkaz zabójstwa wyszedł od rodzinnego klanu.

Najmłodszy z nich został wybrany na strzelca, ponieważ jest jeszcze objęty systemem wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich (system wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich może być nadal stosowany wobec przestępców w wieku od 18 do 21 lat). Broń dostarczył jeden z braci.

W pierwszej instancji sędzia nie uznał zeznań tego świadka za wiarygodne i uniewinnił dwóch starszych braci Mütlü i Alpaslana. Jednak w sierpniu 2007 r. piąta izba karna Sądu Federalnego w Lipsku uchyliła wyroki uniewinniające. W listopadzie 2007 roku berlińska prokuratura wystąpiła o nakaz aresztowania obu braci. Od tego czasu bracia przebywają jednak w Turcji.

Zabójstwo Hatun Sürücü jest jak dotąd najbardziej znanym zabójstwem honorowym w Niemczech. Wywołało debatę o zabójstwach honorowych, przymusowych małżeństwach i społeczeństwach równoległych.

Dokumentacja Süddeutsche Zeitung na temat zabójstw honorowych zwraca uwagę na inny aspekt tej sprawy. W sądzie kilku świadków mówi o wykorzystywaniu seksualnym w rodzinie Hatun. Nie jest jasne, który z braci miałby ją wykorzystywać, wymieniani są Mutlu i Alpaslan. Mówi się, że cała rodzina o tym wiedziała. Jeśli to prawda, to może to być kolejny motyw morderstwa. Bo to też zakończyłoby tę hańbę. W fundamentalistycznych kręgach muzułmańskich za wykorzystywanie seksualne karany jest nie sprawca, ale ofiara. To kobieta bowiem uprawiała seks pozamałżeński.

W lecie 2011 roku ukazuje się bardzo dobrze udokumentowana książka poświęcona tej sprawie: "Zemsta honoru: niemiecki los"

W lipcu 2013 roku berlińska prokuratura przekazuje swoje akta śledztwa władzom tureckim. Możliwe, że udział dwóch starszych braci w zbrodni zostanie mimo wszystko udowodniony. W lipcu 2014 roku skazany brat Ayhan zostaje zwolniony z więzienia i poddany ekstradycji do Turcji. Latem 2015 roku turecka prokuratura stawia zarzuty dwóm starszym braciom.

Prokuratura w Stambule wnosi zarzuty w 2015 roku, a na początku 2016 roku bracia ponownie stają przed sądem. Przez około rok w procesie nic się nie dzieje, ale Turcja zmienia się po rzekomym zamachu stanu latem 2016 roku. Prokurator zostaje wymieniony. Zniesiony zostaje zakaz opuszczania kraju przez oskarżonych braci. Teoretycznie mogą oni wrócić do Niemiec i zemścić się na osobach zamieszanych w proces.

Niekoniecznie zaskakujące, bracia zostają uniewinnieni w maju 2017 roku. Ale w sierpniu mówi się, że prokurator odwołał się od wyroku.

W lutym 2018 roku apelacja tureckiego Ministerstwa Rodziny została podtrzymana. Według doniesień proces zostanie wznowiony. Senat Berlina ogłasza, że nazwie most w Neukölln imieniem Hatun Sürücü.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .