Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Meryem Ö.
ur. 1973
Uduszony: 4 stycznia 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Neukölln
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 5
Sprawca: Były partner Meryem, Mahmut S. (33 lata w chwili popełnienia zbrodni), ojciec ich 5 dzieci.
Meryem Ö. i Mahmut S. (oboje Kurdowie) żyją w małżeństwie imamów. To religijne małżeństwo nie jest oficjalnie uznawane ani w Niemczech, ani w Turcji. Nie wiadomo, dlaczego ci dwoje nie pobrali się oficjalnie poprzez ślub cywilny. Mają razem pięcioro dzieci.

Żaden szczęśliwy dzień nie upłynąłby w życiu Meryem, mówi później jej siostra Suna. Przez lata Meryem jest maltretowana i upokarzana przez swojego kurdyjskiego męża.

W końcu dostaje adwokata, który zakazuje mu wstępu do mieszkania. On nie stosuje się do tego zakazu i 4 stycznia 2005 r. siłą wchodzi do mieszkania i dusi ją (prawdopodobnie pod wpływem alkoholu).

Później spotyka na ulicy swojego brata i mówi mu, że zabił jego żonę. Rzuca mu klucz i znika. Przypuszczalnie prosto na lotnisko.

Mahmut ucieka do Bursy w północno-zachodniej Turcji, sto kilometrów od Stambułu. Tam zostaje aresztowany w hotelu cztery dni po zbrodni. Hotel rutynowo przekazał jego nazwisko władzom. Mahmut zeznał, że zabił swoją żonę, bo już go nie kochała.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .