Historia zabójstw honorowych

Lezime K.
Urodzony: 1966
Usiłowanie zabójstwa: 23 maja 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Hannover
Pochodzenie: Kosowo
Dzieci: 4
Sprawca: jej mąż
Nie znaleźlibyśmy w ogóle tej próby zabójstwa honorowego, gdyby w 2018 roku nie wróciła ona na łamy gazet. Lezime mieszkała wtedy ze swoim niepełnosprawnym synem Liridonem (obecnie 27 lat) w mieszkaniu w Hanowerze. Obawiając się o męża, kupili psa bojowego. Pies nazywał się Chico i w kwietniu 2018 roku zagryzł na śmierć Lezime i jej niemowlęcego syna. Oboje wykrwawiają się na śmierć w swoim mieszkaniu.

Próba zabójstwa honorowego pochodzi jednak z 2005 roku. Lezime ma z mężem 4 dzieci i rozwodzi się. 23 maja sprawca czyha na nią i uderza ją siekierą.

W grudniu 2005 roku sprawca zostaje skazany przez sąd rejonowy w Hanowerze na 10 lat więzienia. W 2012 roku zostaje jednak zwolniony po 2/3 - najwyraźniej nie zważając na zagrożenie, jakie stwarzał. Od czasu ataku Lezime porusza się na wózku inwalidzkim. Krótko przed zwolnieniem sprawcy kupiła szczeniaka Chico dla swojej ochrony. Po ugryzieniu ich na śmierć, położyli go do uśpienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .