Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Gönül (Gülcan) Karabey
urodzony: 1985
zastrzelony: 13 czerwca 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Dotzheim/Wiesbaden
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej najstarszy brat Ali (24 lata w chwili popełnienia zbrodni), przybył do Niemiec w wieku 11 lat, obywatel Niemiec od 2005 r.
Gönül (w niektórych relacjach nazywana jest Gülcan) Karabey urodziła się w Turcji i przyjechała do Niemiec w wieku sześciu lat. W wieku 16 lat zostaje wydana za mąż w tureckim konsulacie. Później turecki mąż wyjeżdża do Włoch, więc małżeństwo nie może zostać rozwiązane.

W wieku 20 lat Gönül zakochuje się w 28-letnim Niemcu. Początkowo jej rodzice nie mają nic przeciwko temu. Później wypierają się córki. Z zeznań świadków wynika, że Gönül bała się, że rodzice chcą ją zmusić do ponownego zamążpójścia w Berlinie. Jej brat Ali prosi ją, by o tym opowiedziała.

Ponieważ Gülcan przebywa tymczasowo w domku ogrodowym rodziny swojego niemieckiego narzeczonego, zaprasza go tam. Jej narzeczony czeka w pobliżu, licząc na ugodowe załatwienie sprawy.

Jednak po wypiciu kawy 24-letni Ali strzela do swojej siostry. Choć sam ma niemiecki paszport, jest przeciwny jej związkowi z Niemcem.

Późnym wieczorem
Późnym wieczorem oddaje się w ręce policji, usłyszawszy w radiu, że jest poszukiwany. Ali Karabey jest notowany za napaść. We wrześniu 2006 roku został skazany na karę dożywotniego więzienia (bez szczególnej wagi winy).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .