Historia zabójstw honorowych

Kristine M. i Bilge C.
Urodzony: 1985 (oboje)
Zamordowany: 22 czerwca 2005 r.
Miejsce zamieszkania: Munich-Neuperlach
Pochodzenie: Ofiara: Turcja i Niemcy; Sprawca: Chorwacja
Dzieci: brak
Sprawca: jej chłopak Marko Z. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 22 lata)
Marko ma 22 lata, pochodzi z Chorwacji, pracuje jako sprzedawca w Munich i ma niemiecki paszport. Znany jest policji z przestępstw narkotykowych i napadów. Mieszka z Kristine. Związek jest burzliwy, ale oboje prowadzą też fikcyjną firmę z ponad 130 tys. euro na koncie.

W czerwcu 2005 roku Kristine chce odejść od swojego chłopaka. Prosi swoją przyjaciółkę Bilge, Turczynkę z Fürstenfeldbruck, aby przyjechała z nią do mieszkania. Obie kobiety są studentkami kosmetologii. Marko zadaje obu 20-latkom śmiertelne ciosy nożem.

Po dokonaniu zbrodni Marko musi przystąpić do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy, który zdaje bezbłędnie. Następnie jedzie do sklepu z narzędziami, kupuje worki, zaprawę murarską i łopaty. Poćwiartował ciała mieczem samurajskim. Na ratunek wzywa swojego ojca (53 lata). Oboje sprzątają i remontują mieszkanie.

Rozbierają dwa ciała i wkładają części do 12 worków na śmieci, które rozrzucają wzdłuż autostrady.

Potem ojciec jedzie Mercedesem do Słowenii. Sprawia, że samochód znika i wraca pociągiem. Daje opla synowi, aby ten mógł pojechać do Chorwacji.

Opla daje synowi, aby mógł pojechać do Chorwacji.
Ale syn chce wracać. Albo presja związana z obławą staje się zbyt duża. Ojciec jedzie tam BMW. Jakimś cudem udaje im się odzyskać również mercedesa. Policjanci rozpoznają samochód i aresztują obu. Oni twierdzą, że i tak chcieli się oddać w ręce policji. Ojciec zostaje ponownie wypuszczony na wolność, ponieważ utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości nie jest przestępstwem w przypadku oskarżonych członków rodziny.

W październiku 2006 roku w Munich sądzie przysięgłych rozpoczyna się proces. W listopadzie Marko zostaje skazany za podwójne morderstwo na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Stwierdzony zostaje szczególny ciężar winy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .