Historia zabójstw honorowych

Regina E.
ur. 1971 r.
zasztyletowana na śmierć: 4 grudnia 2005
Miejsce pobytu: Kempten (Bawaria)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy, Sprawca: Albania
Dzieci: jeden syn (2 lata w chwili popełnienia zbrodni), jedna córka (7 lat)
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Agim, 36 lat w chwili popełnienia zbrodni, pracownik dorywczy
Podczas wizyty studyjnej we Włoszech Regina poznaje swojego przyszłego męża, Albańczyka Agima E.. Zakochują się w sobie, żyją razem przez kilka lat (chyba nie do pozazdroszczenia) i mają córkę. Ona pracuje jako nauczycielka języka, on od czasu do czasu jako kelner lub pomoc kuchenna. Jesienią 2002 r. rodzina przeprowadza się do Kempten.

Wiosną 2005 roku Regina rozwodzi się z mężem. Od maja 2005 roku Agim jest znany jako prześladowca. Grozi żonie, że nie zgodzi się na rozwód. Miejscowy sąd wydaje zakaz zbliżania się. Opieka nad dwójką dzieci zostaje przyznana matce.

W październiku 2005 roku Agim włamuje się w nocy do byłego wspólnego domu i grozi Reginie kawałkiem rozbitego szkła i śrubokrętem.

Zostaje zatrzymany w areszcie, a później dostaje wyrok 14 miesięcy w zawieszeniu. Mówi się, że nie był karany, okazał skruchę, a nawet płakał w sądzie.

Sześć dni po wyroku w zawieszeniu Agim rzuca 14-kilogramowym kamieniem w drzwi wejściowe Reginy. Matka chwyta swoje dzieci i ucieka do domu rodziców w tym samym kompleksie. Tam jednak Agim wyważa drzwi do mieszkania i wciąga żonę za włosy po schodach. Wbija jej nóż w twarz, górną część ciała i brzuch. Regina zapada się pod ziemię. Sprawca ucieka. Naocznym świadkiem zbrodni jest 7-letnia córka.

Policja rozpoczyna szeroko zakrojoną obławę. Agim oddaje się w ręce policji. Mówi, że ma nadzieję, iż jego żona nie żyje, w przeciwnym razie zbrodnia nie była tego warta. Regina umiera tej samej nocy, mimo nagłej operacji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .