Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Teuta F.
urodzony: 1988
Próba zabójstwa: 10 maja 2012
Rezydencja: Bad Zwischenahn / Oldenburg
Pochodzenie: Albania / Serbia
Dzieci: 1 syn (5 lat)
Sprawca: jej były mąż lub były chłopak Kujtim Nuaj / Spejtim Nuraj (26 lat)
Administrator biura Teuta jest z Kujtimem od 5 lat. Oboje są Albańczykami z serbską narodowością. Mają zwykłego malucha. Związek jest gwałtowny, uderza w nią - nawet na oczach jej syna. Teuta się rozwodzi. Kujtim grozi i prześladuje ją.

10 maja 2012 roku Kujtim zastrzelił swoją byłą dziewczynę do szkoły, po tym jak przyprowadziła syna do przedszkola. Uderzył ją dwa razy w klatkę piersiową i raz w głowę. Potem ucieka ze swoim samochodem, rozbija się i zmusza innego kierowcę z bronią do opuszczenia samochodu. Z tym ucieka dalej. Policja rozpoczyna obławę. Teuta leci do szpitala helikopterem ratunkowym i przeżywa.

Zaledwie 3 tygodnie później, sprawca zostaje aresztowany w mieszkaniu w Dorsten (NRW). W listopadzie 2012 r. w Sądzie Okręgowym w Oldenburgu rozpocznie się proces w sprawie usiłowania zabójstwa i poważnego wykorzystania. Podczas procesu rodzina oskarżonego grozi rodzinie ofiary. W styczniu 2013 roku Kujtim zostanie skazany na 13 lat pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa and tagged , , , , .