Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Müslime
urodzony: 1990
Uduszony: 16 maja 2012
Rezydencja: Dörpen (Emsland)
Pochodzenie: Turcja / Kurdowie
Dzieci: 1 syn (3 lata)
Sprawca: jej mąż Hamza D. (29 lat) i - przypuszczalnie - jej ojciec Mehmet D. (70 lat)
Müslime jest zmuszona przez swoją surową sunnicką rodzinę do poślubienia kuzyna w Turcji i ma dziecko w wieku 19 lat. Ona mieszka w Niemczech. To, gdzie mieszka Hamza, jest niejasne. Małżeństwo jest brutalne. Dwa razy ucieka do schroniska dla kobiet. Możliwe, że się rozpadną i Hamza wróci do Turcji. Müslime zakochuje się w innym mężczyźnie (żonaty Alewita).

Więc jej mąż i ojciec postanowili ją zabić. W dniu 16 maja 2012 r. Hamza udusił żonę w mieszkaniu jej brata w Dörpen. Jej ojciec jest obecny, by sprawdzić zbrodnię. Na początku nie jest jasne, czy trzyletni syn będzie świadkiem tej zbrodni. Później mówi się, że dziecko od jakiegoś czasu mieszka z babcią.

Po zbrodni, Hamza informuje członka rodziny. Pewnie dzwoni na policję. Hamza zostaje aresztowany wkrótce potem na stacji Dörpen. Twierdzi, że udusił żonę, ale jej nie zabił. Przyjechał do Niemiec, by przekonać żonę do powrotu do rodziny. Przed tą zbrodnią przebywał w Niemczech nielegalnie od kilku miesięcy.

W listopadzie 2012 roku rozpocznie się proces w sądzie w Osnabrück. W okresie poprzedzającym rozprawę, będą pojawiać się groźby dla policji i sądownictwa. Dwaj podejrzani będą milczeć.

W maju 2013 roku ojciec ofiary zostanie zwolniony, ponieważ jego udział w przestępstwie mógł nie zostać udowodniony. W czerwcu zostanie uniewinniony. Sprawca zostaje skazany na 10 lat więzienia za zabójstwo. Jednak przebywa on nielegalnie w Niemczech. Może mieć nadzieję, że zostanie deportowany do Turcji i tam wypuszczony. Odwołanie do Federalnego Sądu Najwyższego zostanie uwzględnione w kwietniu 2014 roku. W maju Federalny Sąd Najwyższy potwierdza werdykt.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Próba zabójstwa, Turcja and tagged , , , , .