Historia zabójstw honorowych

Sinat A. i Idris B.
urodzeni: 1980 i 1985
zastrzelony: 10 sierpnia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Schweinfurt
Pochodzenie: Irak / Kurdowie
Dzieci: Sinat ma 2 córki, Idris ma 5 dzieci
Sprawca: Przypuszczalnie kuzyn Idrisa, Basar A. (w chwili popełnienia przestępstwa 28 lat)
Sinat jest rozwiedziona i pracuje jako samotna matka dwóch córek w zakładzie rzemieślniczym w Schweinfurcie. Jej mąż jest z powrotem w Iraku. Idris jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Sinat jest szwagierką Idrisa, więc ten ma romans z siostrą swojej żony, czego rodziny nie akceptują.

W sierpniu 2009 roku Basar wykonuje na nich obu egzekucję na parkingu w Schweinfurcie, oddając 3 strzały w głowę. Ciała zostają znalezione następnego dnia na siedzeniu kierowcy i pasażera. Policja przesłuchuje ponad 100 osób i udaje jej się aresztować Basara. Jest on kuzynem Idrisa, jego zawód podawany jest jako przedsiębiorca budowlany. Początkowo prawdopodobnie aresztowano również jego młodszego brata, ale później został zwolniony.

W sierpniu 2010 roku w sądzie rejonowym w Schweinfurcie rozpoczyna się proces. Tam wychodzi na jaw więcej szczegółów: sprawca Basar prawdopodobnie był również w związku z oszukaną żoną Soaad. Mówi się, że jest ojcem ich piątego dziecka. Pojawia się również informacja, że Idris jest agresywny wobec swojej żony. Mimo to jest on "genialnym muzułmaninem", jak twierdzi jeden z krewnych. Najstarszy brat poszkodowanej kobiety przyznaje w sądzie, że on również zaoferował, że w razie potrzeby zabije swoją siostrę.

Niektóre rzeczy idą nie tak z tym, co uznano za pewne poszlaki, i Basar zostaje zwolniony z aresztu w styczniu 2011 roku. W lutym zostaje uniewinniony z powodu braku dowodów. Prokurator wnosi o apelację. Nie wiadomo, jakie będzie orzeczenie Sądu Federalnego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .