Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sibel
Urodzony: 1982
Próba zabójstwa: 30 sierpnia 2009 r.
Miejsce zamieszkania: Munich
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 4
Sprawca: jej mąż Erdal (w chwili popełnienia zbrodni miał 33 lata)
Ten przypadek nie jest zakończonym zabójstwem honorowym, a jedynie próbą zabójstwa. Również w Niemczech nie sprawca został uznany za winnego, lecz podżegacz (przypuszczalnie dlatego, że sprawca przebywa w Turcji). Ponieważ sprawa pokazuje pewne typowe cechy zabójstwa honorowego, ta historia jest włączona do naszego archiwum.

Sibel i Erdal są małżeństwem. Erdal jest z zawodu ślusarzem, ale siedzi w więzieniu za poważne przestępstwa z użyciem przemocy. Tymczasem na początku 2009 roku jego żona nawiązuje romans z 34-letnim Leventem, który również jest żonaty.

W sierpniu Erdal zostaje deportowany z więzienia w Monachium do Turcji. Sibel jedzie za nim. W rezultacie Levent zaczyna ją nękać. Nie chce pogodzić się z jej decyzją i wciąż prosi ją, by do niego wróciła. Gdy ta odmawia, postanawia się na niej zemścić.

Levent zaczyna anonimowo wysyłać do Erdala maile, że jego żona jest dziwką. Do ponad 70 e-maili i wiadomości tekstowych dodaje nagie zdjęcia młodej kobiety. Erdal, czytamy w wiadomości, musi zabić Sibel, aby przywrócić swój honor.

To właśnie próbuje zrobić Erdal pewnego dnia i powala swoją żonę. Potem chce ją zadźgać, ale w ostatniej chwili pozwala jej odejść.

Levent został skazany przez Sąd Rejonowy w Monachium w sierpniu 2010 roku za podżeganie do usiłowania zabójstwa na karę ośmiu i pół roku pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , .