Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Andrea W.
ur. 1973 r.
Uduszony: 8 września 2009
Miejsce zamieszkania: Jengen / Ostallgäu
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Egipt
Dzieci: 1 córka (w chwili popełnienia przestępstwa miała 5 lat)
Sprawca: jej mąż Ahmed (35 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
8 września 2009 roku nauczycielka języka angielskiego Andrea skończyła 37 lat. Podobno w tym dniu mąż ją dusi. Mówi się, że uprawiał hazard i że jego żona chciała się z nim rozwieść. Ahmed odbiera ich córkę Lailę z przedszkola i wychodzi.

Z Egiptu zgłasza się do rodziny swojej żony. Pojechali razem na wakacje. Z powodu wypadku samochodowego potrzebuje pieniędzy. Później znów próbuje zdobyć pieniądze twierdząc, że jego żona jest w więzieniu w Egipcie. Przypuszczalnie rodzina nabiera podejrzeń i zawiadamia policję.

17 października funkcjonariusze znajdują ciało Andrei. Jest on zakopany w dole na terenie rodzinnej posiadłości w Jengen. Autopsja wskazuje, że przyczyną śmierci jest "przemoc w szyi". Wydano międzynarodowy nakaz aresztowania. Córka zniknęła bez śladu. Między Niemcami a Egiptem nie ma umowy o ekstradycji.

Pod koniec 2009 lub na początku 2010 roku Ahmed zostaje aresztowany w Egipcie. Ma być tam sądzony. Podczas zamieszek politycznych został rzekomo zamordowany. Laila prawdopodobnie mieszka z rodziną ojca (tj. mordercy jej matki) w Egipcie. Ma obywatelstwo niemieckie i egipskie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .