Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ayse T.
ur. 1982 r.
ugodzony nożem: 30 lipca 2009
Miejsce zamieszkania: Kolonia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 synów (w chwili popełnienia zbrodni 8 i 9 lat)
Sprawca: jej chłopak Erdal D. (w chwili popełnienia przestępstwa 35 lat)
Ayse jest zamężna z Tuncayem (29 lat), mieszka w Wuppertalu i ma dwóch synów. Wiosną 2009 roku rozwodzi się z mężem, synowie zostają z nim. Wprowadza się do swojej siostry Senem (32 lata) w Kolonii. Przez Internet poznaje Erdala, tynkarza z Wuppertalu. On odwiedza ją kilka razy. Sąsiedzi znają tę parę. Nie wiadomo, czy rozwiodła się z jego powodu.

Później Ayse chce zakończyć romans i wrócić do męża. Erdal jednak nie chce się na to zgodzić: 30 lipca 2009 roku dochodzi do bójki, prawdopodobnie zostaje wezwana policja. Z nożem do steków, on idzie za nią. Sąsiedzi słyszą krzyki. Senem ucieka przez klatkę schodową do innego mieszkania. Ayse biegnie na pierwsze piętro. Tam dogania ją Erdal, wciąga ją za włosy do piwnicy na rowery i dźga nożem.

Podczas gdy Ayse wykrwawia się na śmierć, morderca wychodzi z domu, ale bez butów. Wpada na znajomego, którego prosi o buty i telefon komórkowy. Muhammed odkrywa ciało. Natychmiast po tym Erdal zostaje aresztowany. Później jeden z funkcjonariuszy cytuje jego słowa: "Jeśli kobieta nie żyje, to dobrze. Jeśli kobieta żyje, to źle."

W kwietniu 2010 roku w Sądzie Rejonowym w Kolonii rozpoczyna się proces. Erdal zeznaje, że w 1996 roku przyjechał do Niemiec nielegalnie. Cztery lata później ożenił się i spłodził czworo dzieci. W tym czasie był już skazany na 13 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za napaść na tle seksualnym i wykorzystywanie seksualne. Dalsze postępowanie jest w toku. Wyrok nie jest znany. Chcielibyśmy otrzymać więcej informacji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .