Historia zabójstw honorowych

Beata Statkiewicz
ur.: 1987
ugodzona nożem: 22 lipca 2009
Miejsce zamieszkania: Landau (Nadrenia-Palatynat)
Pochodzenie: Ofiara: Polska/Niemcy; Sprawca: Irak
Dzieci: 1 córka (4 lata), 1 syn (1 rok)
Sprawca: jej chłopak Basim Mohammed Hussein (w wieku 34 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Basim uważany jest za zazdrośnika. Chociaż od dziesięciu lat mieszka w Niemczech, mówi (przynajmniej w sądzie) tylko łamanym niemieckim. W młodej rodzinie, jak mówią sąsiedzi, dochodzi do awantur. Beata chce rozwodu. Basim nie chce się na to zgodzić. Prawdopodobnie padają groźby śmierci, wezwano policję. Na sali sądowej tłumacz tłumaczy jednak później groźbę śmierci jako "Jeśli ona mnie zostawi, to dla mnie jest martwa".

Dnia 22 lipca 2009 roku Basim zadał 57 ciosów nożem swojemu partnerowi na oczach ich dwójki małych wspólnych dzieci.

Kiedy jego partnerka przestała się ruszać, Basim zadzwonił na policję i kazał się aresztować. Przed Sądem Okręgowym w Landau na początku 2010 roku przyznał się do zbrodni i twierdził, że sprowokowała go jego dziewczyna. Rozwód uważał podobno za "niedopuszczalny atak na niego jako głowę rodziny". Jeden z policjantów, który był na miejscu zbrodni, zeznał: "Był tam sprawca, który dźgał z absolutną chęcią zniszczenia", lekarz pogotowia mówi o "wielkiej brutalności". Basim został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .