Historia zabójstw honorowych

Sharam K.
urodzony: 1989 r.
zamordowany: 19 stycznia 2020 r.
Lokalizacja: Ibbenbüren (niedaleko Osnabrück)
Pochodzenie: Ofiara: Irak; Sprawca: Syria
Dzieci: niejasne
Perpetrator: Almahdi A. (26 lat w zbrodni)
Pod koniec 2016 roku Ahmadi przyjeżdża do Niemiec z żoną, która jest od niego starsza o 10 lat, i małą córeczką. Jesienią 2019 roku rozstaną się, ale prawdopodobnie później znów będą mieszkać razem. Almahdi odbywa staż jako sprzedawca, angażuje się politycznie i jest uważany za dobrze zintegrowanego.

Wcześnie rano 19 stycznia 2020 roku wchodzi przez okno do mieszkania fryzjera Sharam w Ibbenbüren. Pchnął nożem rzeźnickim śpiącego Sharama. Następnie podpalił to miejsce, aby zniszczyć tory. Inny lokator jest poważnie ranny w pożarze.

Dzień po zbrodni, sprawca zostaje aresztowany w swoim mieszkaniu w Tecklenburgu. Motywem jest przyjaźń z żoną Almahdi'ego.

Potem mówi się o zazdrości.

W lipcu 2020 roku rozpocznie się proces w sądzie rejonowym w Münsterze. We wrześniu sprawca zostaje skazany na karę dożywotniego więzienia za morderstwo, usiłowanie zabójstwa i podpalenie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .