Historia zabójstw honorowych

Fitore P.
urodzony w 1987 r. Postrzelony: 7/8 lutego 2020
Lokalizacja: Landau
Pochodzenie: Kosowo
Dzieci: 2 (7 i 9 lat przy przestępstwie)
Sprawca: jej były chłopak Astrit P. (32 lata w zbrodni)
W trakcie kontroli ruchu drogowego w powiecie Germersheim (Nadrenia-Palatynat) policja znajduje jednego zmarłego w nocy 8 lutego 2020. Ma rany postrzałowe i leży na fotelu współkierowcy, kierowca ma przy sobie broń palną. Jest byłym chłopakiem zmarłej kobiety i jest aresztowany.

Wygląda na to, że Astrit pochodzi z Kosowa i ma kartotekę kryminalną za napady i rabunki. Został deportowany kilka razy, ale zawsze wracał w tajemnicy. Fitore i dwójka dzieci w wieku szkoły podstawowej mieli pozwolenie na pobyt. Prawdopodobnie została zastrzelona tuż przed sprawdzeniem przez policję.

W lipcu 2020 roku rozpocznie się proces w sądzie okręgowym Landau. Prokurator uważa honor za motyw. Świadkowie twierdzą, że Astrit była maniaczką kontroli. Poza tym, prawdopodobnie wspomniał motywy honorowe w swoich zeznaniach przed sędzią.

We wrześniu, sprawca zostaje skazany na dożywocie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .