Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shakir B.
Urodzony: 1968
rozstrzelany: 11 marca 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Hamburg
Pochodzenie: niejasne
Dzieci: 1 córka, 1 syn
Sprawca: Mustafa D. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 23 lata)
Mustafa od roku prześladuje 17-letnią córkę Shakira, ale ona nie chce mieć z nim nic wspólnego. Podobno wspiera ją jej matka Shakir. Rodzina dostaje zakaz zbliżania się.

11 marca 2021 roku Mustafa robi zasadzkę na matkę na klatce schodowej w Hamburgu-Harburgu, gdy ta wraca do domu z 13-letnim synem. Strzela do niej 3 razy.

Shakir zostaje ciężko ranny w szpitalu, ale przeżywa. Nazwisko brzmi jak nazwisko mężczyzny, ale w tym przypadku jest to prawdopodobnie nazwisko kobiety. Wkrótce potem Mustafa zostaje aresztowany. Przekazuje policji narzędzie zbrodni. Przeciwko niemu toczy się już wstępne śledztwo o napaść.

Możliwe, że Shakir pochodzi z Afganistanu, a Mustafa z Turcji. Ale to jest niejasne.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , , .