Historia zabójstw honorowych

Fadia H.
ur. 1979 r.
zasztyletowana na śmierć: 3 listopada 2000 r.
Miejsce zamieszkania: Celle/Lüneburg
Pochodzenie: Kurdyjski Jazyd z Syrii
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat Rudank H. (w chwili popełnienia zbrodni miał 20 lat)
W 1994 roku Fadia przyjechała z rodziną z Syrii do Celle. Później rodzice każą jej przenieść się do Lüneburga, gdzie uczy się zawodu asystentki technicznej w branży farmaceutycznej. Tam zakochuje się w starszym o trzy lata Niemcu. Rodzina chce jednak zmusić ją do poślubienia mężczyzny z jej wspólnoty religijnej. Fadia odmawia.

Jednego dnia młoda kobieta udaje się do rodziców, prawdopodobnie w celu odbycia pouczającej rozmowy. Wtedy na ulicy zostaje zadźgana nożem przez swojego 20-letniego brata Rudanka. Wykrwawia się na śmierć. Według sądowej ekspertyzy medycznej, sześć ciosów nożem zostało zadanych z dużą siłą.

Mimo to brat twierdzi, że był to wypadek i że Fadia zaatakowała go pierwsza.

Kiedy wiosną 2004 roku proces miał się wreszcie rozpocząć, Rudank uciekł do Syrii, gdzie w 2005 roku został aresztowany przez policję.

W sądzie sprawca oraz rodzice sprawcy i ofiary odmawiają składania zeznań. Ponieważ morderca miał wówczas 20 lat, zbrodnia jest sądzona przez wydział dla nieletnich Sądu Okręgowego w Lüneburgu. W listopadzie 2005 roku sąd wydał wyrok: sprawca został skazany na osiem lat więzienia za zabójstwo własnej siostry. Mówi się, że Rudank był ulubionym bratem Fadii.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .