Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Serif Alpsozman
Urodzony: 1976
Zabity i przejechany: 23/24 sierpnia 1999 r.
Miejsce zamieszkania: Brema
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawcy: czterech Kurdów: Sehmus M., Ahmet T., Iskender T., Mehmet E.
Mężczyźni również mogą stać się ofiarami zabójstw honorowych, a dzieje się tak wtedy, gdy są zamieszani w "występek" kobiety. W tym przypadku chodzi o 18-letnią Ayse, która nie chce wyjść za mąż za mężczyznę, którego ma dla niej w planach ojciec. Kocha Serifa, wprowadza się do niego i potajemnie wychodzi za niego za mąż.

Ojciec Ayse nie może na to pozwolić. Aby przywrócić swój honor, zwraca się do PKK. PKK dostrzega okazję, by dać przykład: Ponieważ bojownicy nie mogą się żenić (między sobą). Muszą całkowicie poświęcić swoje życie służbie partii. A Serif jest bojownikiem PKK: obie stopy zostały mu oderwane podczas walki, ma uszkodzony kręgosłup, jeździ na wózku inwalidzkim. Ayse - a raczej jej rodzice - również są działaczami PKK. Co więcej, jej ojciec uważa, że z powodu odniesionych obrażeń Serif i tak nie może wypełniać swoich obowiązków jako mąż.

Kiedy młoda para odmawia stawienia się przed sądem PKK, w sierpniu 1999 roku trzech Kurdów topi Ayse w błocie nad Wezerą. Serif zostaje pobity na śmierć i przejechany.

W kwietniu 2001 r. Sąd Rejonowy w Bremie uznał, że zbrodnia nie była morderstwem, lecz nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Nie było podstawowego motywu: znani podejrzani nie mogli być oskarżeni o podstawowe motywy ze względu na ich silnie zinternalizowane wartości tubylcze. Dlatego zbrodnia nie była morderstwem, lecz nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Mehmet otrzyma dziewięć lat i sześć miesięcy więzienia, pozostali od 13 do 15 lat. Jedną z nich reprezentował adwokat skandalista Rolf Bossi, który przyjął mandat w kilku sprawach o zabójstwa honorowe.

W lutym 2002 roku Federalny Sąd Najwyższy uchylił wyroki skazujące trzech głównych sprawców. Ale nawet w ponownym procesie morderstwo pozostało z powodu "tradycji wychowania ich narodu". Ojciec Ayse, którego honor był zagrożony, występuje jako współpozwany (nie oskarżony).

W lecie 2014 roku sprawa podwójnego morderstwa znów pojawia się w mediach: wciąż istnieją akta dotyczące pomocników zabójców, którymi 15 lat po zbrodni nie zajął się Sąd Rejonowy w Bremie. Sprawa grzęźnie w martwym punkcie, w 2015 roku akta zostają zamknięte.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .