Historia zabójstw honorowych

Mirfat
ur. 1979 r.
zasztyletowany na śmierć: 21 czerwca 1999 r.
Miejsce zamieszkania: Berlin-Schöneberg
Pochodzenie: Liban
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej 16-letni brat
W czerwcu 1999 roku w mieszkaniu dużej libańskiej rodziny w Schönebergu wybuchła awantura. 16-latek zadźgał na śmierć swoją 20-letnią siostrę. Rodzina wezwała policję, która zatrzymała sprawcę.

Lekarzowi pogotowia nie udaje się uratować życia młodej kobiety. Sąsiedzi twierdzą, że młoda kobieta miała chłopaka, którego nie akceptował jej brat.

Do tej pory w sieci pojawił się tylko jeden artykuł na temat tej sprawy (patrz poniżej). Później jeden ze świadków opisał tutaj następujący scenariusz: Mirfat pochodzi z berlińskiej części libańskiego klanu Omeiratów. W szpitalu zakochuje się w rumuńskim azylancie, który jest leczony na tym samym oddziale i dla niej przechodzi na islam. Ojciec Mirfat uważany jest za brutala; podobno zrzucił jej matkę z dachu domu w Libanie i zabił ją. Berlińskie służby ds. młodzieży organizują Mirfat ucieczkę do schroniska dla kobiet w Bremie. Rodzina grozi jej za to śmiercią, także pracownikom socjalnym. Wszystko się powtarza, aż pewnego dnia policja portowa w Rotterdamie składa raport. Mirfat znaleziono związaną i według świadka miała zostać zabrana do Libanu przez swoją rodzinę.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .