Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Cengiz Karki
urodzony: 1980
zamordowany: 8 sierpnia 1998 r.
Miejsce zamieszkania: Mönchengladbach
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: Serdar Gedik (17 lat w chwili popełnienia zbrodni)
17-letni Serdar mieszka ze swoją rodziną w Mönchengladbach-Rheydt i uczęszcza do szkoły średniej. Jego 15-letnia siostra Serap ma 17-letniego chłopaka, Ali, początkowo prawdopodobnie w tajemnicy. Jest przerażona i ukrywa się w piwnicy. Piwnica prawdopodobnie należy do rodziny przyjaciela Alego, Cengiza Karkiego.

Kiedy rodzice Serapa dowiadują się o tym, chcą wymusić małżeństwo z młodzieńcem, który zorganizował kryjówkę (tak mówi później jego brat). Siłą napędową jest prawdopodobnie matka Serapa. To ona rzekomo chce zorganizować ślub. Możliwe jednak, że to tylko pozory. Być może Cengiz musiał zostać usunięty z drogi, bo ukrył dziewczynę. Mało prawdopodobne (ale możliwe) jest, by 17-letni brat dziewczyny uknuł morderstwo Cengiza bez wiedzy rodziców.

8 sierpnia 1998 roku - kontynuuje brat Cengiza - planowany jest ślub. Serdar dzwoni dzwonkiem i prosi Cengiza o wstępne spotkanie. Obaj mężczyźni spacerują wokół bloku. Serdar zadaje Cengizowi śmiertelny cios nożem na ulicy. Młody Turek wykrwawia się na śmierć i umiera w szpitalu. W sądzie sprawca powie później, że chciał ratować honor swojej rodziny.

Po dokonaniu zbrodni morderca początkowo uciekł, a 3 stycznia 2001 roku został aresztowany. Zwrócił na siebie uwagę policji w Mettmann koło Düsseldorfu. Sąd rejonowy w Mönchengladbach skazuje go na 5 lat więzienia dla młodocianych za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ucieka z więzienia, po odbyciu kary zostaje ponownie aresztowany i deportowany do Turcji. Udaje mu się ponownie wjechać do Niemiec na fałszywych papierach. Tutaj pracuje w sklepie z kebabami.

Zbrodnia pojawia się później ponownie w mediach, gdy Serdar w grudniu 2006 roku po bójce w barze wybija szybę w tureckiej restauracji Manolya w Kolonii-Ehrenfeld. Kule nikogo nie trafiły. 26-latek uciekł do Grecji, gdzie został aresztowany i poddany ekstradycji do Niemiec. W kwietniu 2008 roku rozpoczyna się proces w sprawie strzelaniny. Kuzyn Serdara, Isa i inny Turek również są oskarżeni.

Serdar zostaje skazany na 2 lata i 9 miesięcy więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .