Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ayse Dizim
Urodzony: 1981
Ugodzony nożem: 23/24 sierpnia 1999 r.
Miejsce zamieszkania: Bremen
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Sprawcy: czterech Kurdów: Sehmus M., Ahmet T., Iskender T., Mehmet E.
W 1999 roku trzech Kurdów, wszyscy członkowie PKK, utopiło osiemnastoletnią Ayse w błocie na brzegu Wezery. Wbrew woli rodziców i wbrew woli partii zamieszkała z 23-letnim Kurdem Serifem Alpsozmanem. Ten ostatni walczył w Turcji dla PKK, miał połamane nogi, uszkodzony kręgosłup. Mimo to musi poświęcić swoje życie partii. Nawet jeśli przyjedzie do Niemiec sparaliżowany, nie wolno mu się ożenić, przynajmniej nie z towarzyszką z PKK.

Na pro-kurdyjskiej demonstracji poznaje Ayse i zamieszkuje z nią. Ale nie tylko partia, ale i jej ojciec jest temu przeciwny. Ten obiecał już córkę komuś innemu. Inna gazeta donosi, że po powrocie Serif zatrzymał się u rodziny Ayse i tam się z nią spotykał.

Mimo to, oboje biorą ślub w tajemnicy. Ojciec zwraca się więc do PKK, aby wyegzekwować swoją wolę. Młoda para zostaje wezwana przed komisję, ale nie stawia się. Mehmet E., kierownik regionu Bremen North, zleca trzem młodym mężczyznom zabicie młodej pary. Ayse zostaje uduszona, Serif pobity na śmierć, a następnie przejechany.

W kwietniu 2001 r. Sąd Rejonowy w Bremie uznał, że zbrodnia nie była morderstwem, lecz nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Nie było podstawowego motywu: znani podejrzani nie mogli być oskarżeni o podstawowe motywy z powodu ich silnie zinternalizowanych wartości tubylczych. Dlatego zbrodnia nie była morderstwem, lecz nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Mehmet otrzyma dziewięć lat i sześć miesięcy więzienia, pozostali od 13 do 15 lat. Jedną z nich reprezentował adwokat skandalista Rolf Bossi, który przyjął mandat w kilku sprawach o zabójstwa honorowe.

W lutym 2002 roku Federalny Sąd Najwyższy uchylił wyroki skazujące trzech głównych sprawców. Jednak nawet w nowym procesie pozostało to nieumyślne zabójstwo z powodu "tradycji wychowania ich narodu". Ojciec Ayse, którego honor był zagrożony, wystąpił jako współpozwany (nie oskarżony).

W lecie 2014 roku sprawa podwójnego morderstwa znów pojawia się w mediach: wciąż istnieją akta pomocników zabójców, którymi 15 lat po zbrodni nie zajął się jeszcze Sąd Rejonowy w Bremie. Sprawa nie posuwa się do przodu, w 2015 roku akta zostaną zamknięte.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .