Historia zabójstw honorowych

Selim Özel
urodzony: 1979
Nagranie: 9 lutego 2014 r.
Rezydencja: Berlin-Neukölln
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: niejasne
Sprawcy: Ramazan G. (35 lat) i Önder C. (24 lata)
Dawno temu, w latach 90-tych, Selim miał romans z narzeczoną Ramazana. Wezwał swojego wspólnika Öndera do zastrzelenia Selima na parkingu w Berlinie-Neukölln z 6 strzałami w samochodzie w nocy z 9 lutego 2014 roku. Świadkowie wzywają policję. Ofiara umiera na miejscu zbrodni.

Policja bada kamery, telefony komórkowe są obserwowane. Dwa tygodnie później sprawcy są aresztowani na stacji benzynowej.

Ramazan ma kartotekę karną za oszustwa i malwersację. Selim jest znany policji za przestępstwa z użyciem narkotyków i przemocy. Mówi się, że pracował jako bramkarz na weselu.

Proces rozpocznie się w grudniu 2014 r. przed sądem w Berlinie. Dwóch sprawców oskarża się o morderstwo i milczenie.

O historii Selima nadal można znaleźć następujące informacje: W wieku 11 lat Selim przyjechał do Berlina z ojcem. Matka została z siostrami w Turcji. Wkrótce został skazany za przestępstwo, a następnie za próbę zabójstwa i deportowany do Turcji. Tam też był zamieszany w dźgnięcie nożem. Dlatego Selim w 2010 roku wraca do Berlina, żeni się z Turczynką z Niemiec i pomimo swojej kariery przestępczej otrzymuje status rezydenta "tolerowanego". Wraz z braćmi prowadzi piekarnię i staje się znany na lokalnej scenie rockowej. Obowiązkowy Önder to rocker i mały brat.

W kwietniu 2015 r. obaj sprawcy zostaną skazani na dożywotnie więzienie. Sąd rozważa motyw, że ofiara Selim wyrzuciła żonę Ramazana, która była wówczas zamężna zgodnie z prawem islamskim.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , .