Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Neslihan Celik
urodzony: 1987
dźgnięty nożem: 9 lutego 2014
Lokalizacja: Breidenbach (w pobliżu Marburga)
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: brak
Perpetrator: jej mąż Muhittin Celik (31 lat)
Neslihan i Muhittin pobierają się w 2011 roku i mieszkają w Wuppertalu. Ponieważ Muhittin grozi i bije swoją żonę, w sierpniu 2013 r. prosi rodziców, by wrócili do nich. Mówi do matki: "Inaczej mnie zabije". Matka słyszy przez telefon dwie groźby śmierci. Mimo to rodzice namawiają ją do powrotu do męża. Para następnie wynajmuje wspólne mieszkanie w pobliżu swoich rodziców.

9 lutego 2014 r., około godziny 11:00 rano, Muhittin zadźgał żonę w swoim wspólnym mieszkaniu w Breidenbach w środkowej Hesji. Dźgnął ją 20 razy w szyję i górną część ciała. Neslihan uduszony przez wdychanie krwi. Sprawca ucieka. Rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę polowanie na ludzi. Uciekając, sprawca pisze list do swojego wuja, w którym obwinia rodzinę swojej żony za niepowodzenie małżeństwa.

W październiku 2014 r. rozpocznie się proces przed sądem w Marburgu. Sprawca przyznaje się do winy i zostaje skazany na 8 lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci. Mówi się, że czyn ten był przestępstwem afektywnym, więc odpowiedzialność jest ograniczona.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .