Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Kadriye
urodzony: 1953
pchnięty nożem: 3 marca 2014
Lokalizacja: Schweinfurt
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: 2 córki, 2 synów
Sprawca: Yusuf Cevic, jej rozwiedziony mąż (72 lata)
Kadriye jest zmuszony do zawarcia małżeństwa w wieku 14 lat w Turcji. Jej mąż Yusuf wyjeżdża do Niemiec siedem lat później jako pracownik gościnny i rozpoczyna drugie partnerstwo z Niemką. Przyprowadza swojego najstarszego syna do Niemiec. Ten syn nie przetwarza jednak bardzo dobrze wiadomości o małżeństwie bocznym i wraca do Turcji.

W 1986 roku Yusuf przyprowadził żonę i dwoje dzieci do Niemiec. Zakończył ten drugi związek.

W dniu 3 marca 2014 r. Yusuf wbija pchnięcie nożem w żonę na przystanku autobusowym w Schweinfurcie. Przedtem - jak powiedzieli świadkowie w sądzie - ryknął: "Wbiję ci nóż w brzuch i przeciągnę go do szyi". Przechodnie przetrzymują sprawcę. Ofiara jest zabierana do kliniki. Po pierwsze, powiedziano, że po operacji awaryjnej, była poza niebezpieczeństwem. Trzy tygodnie później zmarła. Wydano nakaz aresztowania Yusufa. Wykorzystuje swoje prawo do odmowy zeznań.

Proces rozpoczyna się w listopadzie. Yusuf zeznaje, że jego żona go przeklęła. Jego dzieci zeznają, że sprawca zawsze był brutalnym ojcem i mężem. Wcześniej grożono śmiercią.

Wiek małżonków jest dość niezwykły jak na honorowe zabójstwo. Publiczna inscenizacja natomiast wskazuje, że sprawca chce przywrócić swój honor całemu światu. Świadkowie oświadczają w sądzie, że Yusuf nazwał swoją żonę dziwką i zdzirą w momencie popełnienia przestępstwa, co również wskazuje na motyw honorowy.

W styczniu 2015 r. sąd rejonowy w Schweinfurcie skazze sprawcę na dożywotnie więzienie.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , , .