Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Selda D.
urodzony: 2000
Morderstwo: 10 lipca 2019 r.
Rezydencja: Siegburg
Provenance: Ofiara: Macedonia; Sprawca: Bułgaria
Dzieci: 2 synów (10 miesięcy i 3 lata w chwili zbrodni), znów była w ciąży
Sprawca: jej były chłopak Mehmedali A. (26 lat)
Selda ma 19 lat, ma 2 synów i znów jest w ciąży. Brzmi to trochę jak przymusowe małżeństwo w wieku 15 lat. Selda się rozwodzi.

W dniu 10 lipca 2019 roku Mehmedali chce odebrać swojego starszego syna (3 lata). Na oczach dziecka dźga swoją ciężarną byłą dziewczynę. Następnie dusi ją w śpiączce. Cierpi na nieodwracalne uszkodzenie mózgu, a nienarodzone dziecko umiera. Sprawca jedzie do członka rodziny w Kolonii, gdzie zostaje aresztowany.

W styczniu 2020 roku sprawca zostanie skazany przez Sąd Okręgowy w Bonn na karę dożywotniego więzienia za usiłowanie zabójstwa. Selda nadal jest w śpiączce i prawdopodobnie już nigdy się nie obudzi. Dwoje dzieci mieszka z rodzicami Seldy.

Nazwisko sprawcy - Mehmedali - wyraźnie brzmi jak islamskie tło. Nazwa Selda jest prawdopodobnie turecka.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .